Bank centralny Rosji wspiera biznes

Bank Rosji wydał rekomendacje dla przedsiębiorstw na czas epidemii. Rosyjski regulator podkreśla, że obecna sytuacja ma charakter „tymczasowy” i firmy powinny mieć to na uwadze planując wydatki i inwestycje. Bank poluzował wiele regulacji i uruchomił programy pomocy finansowej.

Aktualizacja: 17.03.2020 10:00 Publikacja: 17.03.2020 09:39

Bank centralny Rosji wspiera biznes

Foto: Bloomberg

„Rekomendujemy firmom państwowym, by brały pod uwagę tymczasowy charakter obecnej sytuacji przy podejmowaniu decyzji w sprawie wydatków inwestycyjnych oraz operacyjnych” - głosi komunikat Banku Rosji, cytowany przez agencję Prime.

Podczas wspólnego posiedzenia banku centralnego i rządu Rosji zatwierdzona została nowa lista firm tzw. ważnych systemowo. To największe koncerny energetyczne m.in. Gazprom, Rosneft, banki - Sbierbank, VTB, Gazprombank, zakłady produkujące żywność i leki na potrzeby ludności, itp. Specjalna grupa rządowo-bankowa będzie monitorować ich sytuację finansową i reagować w miarę potrzeb.

Bank Rosji zapewnia, że jest przygotowany na szybkie działania, łagodzenie wymogów finansowych dla biznesu w miarę jak będzie się rozwijała sytuacja na rynku wewnętrznym i zagranicznym.

„Będziemy kontynuować zabezpieczanie rynków w niezbędną płynność rublową i walutową. W razie potrzeby wykorzystamy nasze uprawnienia, aby ułatwić adaptację organizacji finansowych do dynamicznie zmieniających się zasad rynkowych. Najważniejsze w naszych działaniach będzie zachowanie finansowej stabilności” - podkreśla bank centralny Rosji.

W minionym tygodniu rosyjski regulator rozpoczął sprzedaż walut obcych na rynku krajowym. Operacje te będą prowadzone do momentu rozpoczęcia regularnej sprzedaży walut ze środków Funduszu Narodowego Dobrobytu.

Ponadto bank centralny wprowadził tymczasowe wyłączenia regulacyjne dla banków, które zobowiązane zostały do pomocy sektorowi transportu i turystyki oraz udzielają preferowanych kredytów producentom najbardziej potrzebnych dziś wyrobów medycznych.

Także mały i średni biznes z innych sektorów może liczyć na ulgowe potraktowanie w rozliczeniach finansowych, kredytowaniu i windykacji. Rządowym rozporządzeniem wprowadzone zostało 3-miesięczne odroczenie dla małych i średnich firm z opłat za dzierżawę i podatek od nieruchomości.

„Rząd postanowił rozszerzyć program preferencyjnego udzielania pożyczek na małe i średnie przedsiębiorstwa: zniesiono ograniczenia dotyczące rodzajów pożyczek i branż oraz zwiększono kwotę dotacji. Jednocześnie wielkość dopłat do pożyczek na okres do dwóch lat wzrasta o 1 punkt procentowy - informuje bank centralny.

Banki
Duża awaria w polskim banku. Klienci mają kłopoty z płatnościami
Banki
Prezes NBP Adam Glapiński donosi do prokuratury na Szymona Hołownię
Banki
Czy UniCredit przejmie mBank? Ten scenariusz budzi emocje
Banki
Adam Glapiński kontratakuje po posiedzeniu komisji sejmowej ws. Trybunału Stanu
Banki
Wyniki audytu w BGK: dotacje na fundacje dziesięć razy większe
Materiał Promocyjny
Jak wygląda auto elektryczne