Węgierski bank centralny podniósł stopy procentowe

Narodowy Bank Węgier (MNB) na wtorkowym posiedzeniu podwyższył swoją główną stopę procentową z 0,6 do 0,9 proc. To pierwsza taka zmiana w polityce pieniężnej państw UE.

Aktualizacja: 22.06.2021 14:59 Publikacja: 22.06.2021 14:15

Węgierski bank centralny podniósł stopy procentowe

Foto: AdobeStock

Decyzja MNB była zgodna z oczekiwaniami większości ekonomistów. Początek cyklu podwyżek stóp procentowych w czerwcu zapowiedział bowiem niedawno zastępca gubernatora węgierskiej instytucji Barnabás Virág.

Na jednej zmianie stóp niemal na pewno się nie skończy. „Ożywienie gospodarcze będzie prawdopodobnie przybierało na sile, a inflacja w najbliższych kwartałach będzie przyspieszała. Spodziewamy się dodatkowych podwyżek stóp w drugiej połowie roku” – napisał w komentarzu po decyzji MNB Liam Peach, ekonomista z firmy analitycznej Capital Economics.

W kwietniu i w maju inflacja na Węgrzech wyniosła 5,1 proc. rok do roku, najwięcej od 2012 r. Tymczasem MNB ma za zadanie utrzymywać ją na poziomie 3 proc., tolerując odchylenia o 1 pkt proc. w każdą stronę. To w dużej mierze konsekwencja odbicia cen ropy naftowych na światowym rynku, na co MNB nie ma wpływu. Ale, jak przypomina Peach, inflacja bazowa (nie obejmująca cen energii i żywności), także przekracza cel węgierskiego banku centralnego.

Jeszcze w kwietniu ekonomiści w większości sądzili, że MNB przystąpi do zaostrzania polityki pieniężnej dopiero na początku 2023 r., jako ostatni z banków centralnych w Europie Środkowo-Wschodniej. Pierwszy miał być bank centralny Czech (CNB), który prawdopodobnie podwyższy stopy procentowe na środowym posiedzeniu. W tym przypadku jednak oczekiwania ekonomistów nie są tak jednoznaczne.

Większość członków polskiej Rady Polityki Pieniężnej na razie nie widzi potrzeby zaostrzania polityki pieniężnej. W komunikacie po czerwcowym posiedzeniu gremium to wskazywało, że ożywienie w gospodarce wciąż jest niepewne w związku z ryzykiem wystąpienia kolejnej fali epidemii. Podkreślało też, że inflacja jest powyżej celu NBP (2,5 proc.) przejściowo i wskutek czynników, na które krajowa polityka pieniężna nie ma wpływu. Mimo to ekonomiści sądzą, że NBP także zacznie zaostrzać politykę pieniężną jeszcze w tym roku albo w I kwartale 2022 r., a nie w II połowie przyszłego roku, jak się do niedawna wydawało.

Po decyzji MNB forint stracił na wartości zarówno wobec euro, jak i wobec złotego. Wcześniej, gdy oczekiwania na podwyżki stóp procentowych zaczęły się nasilać, węgierska waluta wyraźnie się jednak umacniała. Teraz nastąpiło odreagowanie.

Banki
Polacy sprawdzają umowy bankowe. Od czerwca mają być prostsze
Banki
Kwietniowa inflacja przypieczętowała obniżkę stóp procentowych w maju?
Banki
Kredyty frankowe przestają być obciążeniem dla mBanku
Banki
Pekao nie będzie składał oferty na zakup Santander BP
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Banki
Dobre wyniki Santandera na początku 2025 r. Co mówi zarząd o sprzedaży banku?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne