Szacujemy, że wartość podpisanych umów może opiewać nawet na 6 mld zł – mówi Marta Gajęcka, wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Nasz kraj jest już teraz szóstym pożyczkobiorcą wśród członków Unii Europejskiej. Bank liczy, że taki poziom zaangażowania utrzyma się w kolejnych latach. – Potrzeby inwestycyjne w Polsce są ogromne – wyjaśnia wiceprezes EBI.

Tegoroczne zaangażowanie instytucji z Luksemburga w naszym kraju sięga 2,8 mld euro. Tym samym wartość już podpisanych umów opiewa na podobną kwotę co łączna suma pożyczek udzielonych na projekty realizowane w Polsce w 2008 r.

– Właściwie wszystkie duże projekty budowy dróg są realizowane przy udziale banku – zauważa Marta Gajęcka. W tym roku EBI podpisał m.in. umowę na finansowanie budowy autostrady A2 ze Świecka do Nowego Tomyśla. EBI wykłada również pieniądze na budowę południowej obwodnicy Warszawy. Inwestycje w infrastrukturę mają być także finansowane z pożyczek udzielonych Mazowszu i Małopolsce.

Bank zwiększył też wartość linii kredytowych dla polskiego sektora finansowego. Wartość nowych linii, uruchamianych w celu udzielania pożyczek dla sektora małych i średnich firm, może w tym roku wynieść nawet 700 mln euro. Do tej pory EBI podpisał umowy z PKO BP (wartości 150 mln euro) oraz BRE Bankiem (100 mln euro).

EBI przewiduje również zaangażowanie się w projekty energetyczne (m.in. elektrownie wiatrowe) i w terminal LNG w Świnoujściu. Nowym sektorem ma być sektor usług zdrowotnych, choć – jak przyznaje Marta Gajęcka – do zawarcia umów jest jeszcze długa droga.