Sprawdzany ma być sposób księgowania strat poniesionych na obligacjach rządowych trzymanych do terminu wykupu. – Chcemy zobaczyć jak banki postępują w odniesieniu do papierów dłużnych niektórych krajów i dowiedzieć się czy stosują konserwatywne podejście przy ich wycenach – powiedziała Andrea Enria, szefowa europejskiego nadzoru bankowego, który przeprowadzi testy.
Badaniu zostanie poddanych 90 banków, w tym polski PKO BP i wybierający się na warszawską giełdę słoweński Nova KBM. Test przejdą te, których współczynnik Tier 1 czyli stosunek tak zwanego kapitału pierwszej kategorii do aktywów ważonych ryzykiem, nie spadnie poniżej 5 proc.
Podobne badanie przeprowadzono w ubiegłym roku. Od tamtego czasu jednak znacznie pogłębił się kryzys finansów publicznych w peryferyjnych krajach strefy euro. W ubiegłym tygodniu kolejne po Grecji i Irlandii państwo, Portugalia, zwróciło się o międzynarodową pomoc przy rozwiązywaniu problemu obsługi zadłużenia.
Andrea Enria powiedziała, że niektóre banki już zmieniły w księgach wyceny posiadanych obligacji niektórych krajów. Zwykle trzymają one tego typu papiery w swoich portfelach do terminu wykupu, nie sprzedając na rynku wtórnym.