Barclays zwolni 3 tys. pracowników

Tym razem Barclays. Drugi największy brytyjski w ramach oszczędności zwolni 3 tys pracowników i to jeszcze w tym roku

Publikacja: 02.08.2011 13:09

Barclays zwolni 3 tys. pracowników

Foto: Bloomberg

To reakcja banku na słabe wyniki. Zysk netto Barclays w pierwszych sześciu miesiącach roku spadł do poziomu 1,5 mld funtów z poziomu 2,43 mld funtów w analogicznym okresie w zeszłym roku. Rynek jednak spodziewał się bardziej pesymistycznych informacji – ankietowani przez Bloomberga analitycy typowali średnio 1,29 mld funtów zysku netto.

Bank zwolnił już w tym roku 1400 pracowników – 700 w Barclays Capital i 500 w swoich oddziałach brytyjskich. Mimo to koszty zatrudnienia w pierwszej połowie roku wzrosły o 5 proc. do poziomu 6,11 mld funtów. Barclays podjął więc decyzję o zlikwidowaniu do końca roku dodatkowych 3000 stanowisk. Aktualnie Barclays zatrudnia 146100 ludzi.

Inne duże banki już wcześniej informowały o konieczności cięć kosztów. Masowe zwolnienia pracowników szykują  m in. brytyjski Lloyds, który chce pozbyć się 15 tys pracowników, Goldman Sachs czy szwajcarskie Credit Suisse (zwolni 2 tys. ludzi) i UBS. Wczoraj po opublikowaniu słabych wyników po pierwszej połowie roku największy bank w Europie, HSBC ogłosił, że w ramach oszczędności likwiduje swoje oddziały i redukuje zatrudnieni co ma przynieść dodatkowe 3,5 mld dol. w ciągu najbliższych dwóch lat. Pozbycie się aż 30 tys. pracowników zmniejszy całą załogę banku o 10 proc.

Jak wynika z wyliczeń Bloomberg Industries od wybuchu kryzysu finansowego, który rozpoczął się w 2007 roku tylko europejskie banki zwolniły już 230 tys. pracowników.

Zwolnienia w bankach są skutkiem zmian jakie regulatory rynku wprowadzili regulatory podnosząc obowiązkowe rezerwy banków, aby w przyszłości zapobiec powtórce kryzysu finansowego z 2008 roku. Aby dostosować się do wymogów instytucje finansowe muszą mocniej zaciskać pasa.

W zeszłym roku w szefowie banków centralnych przyjęli w Bazylei projekt nowych regulacji, które wprowadziły wymóg posiadania przez banki obowiązkowe rezerwy na poziomie 7 proc. udzielonych pożyczek i zainwestowanych kapitałów. Banki muszą stopniowo zwiększać swoje rezerwy aby ustalone 7 proc. osiągnąć do roku 2019. Wcześniej  banki były zmuszone wyasygnować na ten cel środki wartości 2 proc. kapitału akcyjnego w stosunku do aktywów ważonych ryzykiem, więc wzrost był dość drastyczny. W zamyśle regulatorów, owe rezerwy mają stanowić zabezpieczenie przed ryzykiem, które może prowadzić do utraty płynności przez bank.

Banki
BNP Paribas zaliczył udany kwartał. Zyski były rekordowe
Banki
Wyniki PKO BP pozytywnie zaskoczyły rynek
Banki
W Banku Millennium więcej ugód niż pozwów. Kiedy koniec sagi frankowej?
Banki
Sprzedaż Santander Bank Polska da impuls do dużych przetasowań na rynku?
Banki
ING BSK i Citi Handlowy pokazały dobre wyniki