Wielka Brytania pozwie EBC

Regulacje które chce wprowadzić Europejski Bank Centralny mogą zaszkodzić londyńskiemu City uważa brytyjski rząd

Publikacja: 15.09.2011 11:00

Europejski Bank Centralny chce by izby rozliczeniowe które mają ponad 5 proc. rynku obsługi produktów denominowanych w  euro, znajdowały się na obszarze eurolandu. Prawo to zmusiłoby jedną z największych izb rozliczeniowych do przeniesienia swojej działalności z Londynu do strefy euro.

Polityka Europejskiego Banku Centralnego zaniepokoiła rząd brytyjski, szczególnie w okresie, kiedy Wielka Brytania debatuje z Francją i Niemcami na temat infrastruktury europejskich rynków finansowych.

Wielka Brytania uważa że te regulacje ograniczają swobodę przepływu kapitału i naruszają prawo do tworzenia międzynarodowych spółek na terenie Unii Europejskiej, gdzie istnieją różne waluty.

Jeżeli EBC przeforsuje swoją politykę, przyczyni się to do zachwiania infrastruktury londyńskiego rynku finansowego, jako że izby rozliczeniowe zostaną zmuszone do przeniesienia swojej działalności do strefy euro – najprawdopodobniej do Frankfurtu czy Paryża.

Rzecznik ministerstwa skarbu stwierdził, że  decyzja ECB jest sprzeczna z europejskim prawem i  dlatego ministerstwo podejmie działania przeciwko EBC w Sądzie Europejskim.

Brytyjscy dyplomaci od dawna obawiali się, że Francja zamierza ustawić prawa regulujące rynkami, aby przenieść gross usług finansowych z londyńskiego City na kontynent.

Jest to pierwszy proces, który Wielka Brytania kieruje przeciwko EBC do Sądu Europejskiego.

Londyn jest siedzibą największej europejskiej izby rozliczeniowej LCH.Clearnet, która rozliczała transakcje London Stock Exchange.

EBC twierdzi, że aby utrzymać stabilność finansową, konieczne jest umiejscowienie w strefie euro infrastruktury rynków finansowych.

Banki
BNP Paribas zaliczył udany kwartał. Zyski były rekordowe
Banki
Wyniki PKO BP pozytywnie zaskoczyły rynek
Banki
W Banku Millennium więcej ugód niż pozwów. Kiedy koniec sagi frankowej?
Banki
Sprzedaż Santander Bank Polska da impuls do dużych przetasowań na rynku?
Banki
ING BSK i Citi Handlowy pokazały dobre wyniki