Od wczoraj mieszkańcy Unii Europejskiej mogą brać udział w debacie zorganizowanej przez Brukselę. Tym razem głównym tematem rozmów - między obywatelami, przedsiębiorcami, przedstawicielami organizacji i decydentami – są europejskie banki. Dla obywateli i innych zainteresowanych stron jest to szansa przedstawienia własnych propozycji dotyczących przyszłości Unii oraz omówienia tych pomysłów online, w czasie rzeczywistym, z innymi obywatelami, zainteresowanymi podmiotami, urzędnikami i liderami oraz ekspertami z całej Europy. Tym sposobem, Komisja ponownie wykorzystuje Internet, aby zaangażować obywateli i organizacje społeczeństwa obywatelskiego w tworzenie jej programu politycznego.

- Przez dwa tygodnie prowadziliśmy naprawdę owocne debaty internetowe na temat kluczowych kwestii jednolitego rynku: zatrudnienia oraz przyszłości praw socjalnych w zmieniającym się kontekście gospodarczym. Przedstawiono i omówiono kilkaset propozycji dotyczących polityki. W kolejnym tygodniu debaty podejmiemy drażliwą kwestię regulacji bankowych. Chciałbym usłyszeć od osób bezpośrednio zaangażowanych, co według nich należy zrobić, aby stworzyć bardziej stabilny system bankowy w Europie oraz aby sprawić, żeby to sektor finansowy, a nie podatnicy, miał właściwy udział w kosztach – tłumaczy cytowany w komunikacie Michel Barnier, komisarz ds. rynku wewnętrznego i usług.

Debaty potrwają od poniedziałku do środy (7 – 9 października) i będą dotyczyć 140 propozycji w zakresie polityki zgłoszonych przez 27 państw – od propozycji utworzenia jednego europejskiego organu ochrony konsumenta w odniesieniu do wszystkich usług finansowych po inicjatywę mającą uregulować multiwalutowe kredyty hipoteczne w UE.

Ponadto odbędzie się 18 prowadzonych na żywo czatów internetowych w 9 językach, w których uczestniczyć będą przedstawiciele organizacji Finance Watch, banków centralnych Francji, Finlandii i Bułgarii, poseł do Parlamentu Europejskiego i wielu innych rozmówców. Debata na temat sektora finansowego odbywa się w czasie, gdy skutki kryzysu finansowego są nadal bardzo odczuwalne w życiu codziennym obywateli i przedsiębiorstw. W najbliższych dniach debaty osoby prywatne, organizacje i przedsiębiorcy będą mieli okazję wskazać przeszkody, jakie nadal napotykają, i przedstawić swoje propozycje działań na poziomie UE.