Na jej rewersie widnieje znak zwycięstwa, który kojarzyć się ma z parlamentarnymi wyborami 4 czerwca 1989 roku. Monety będą tej samej wielkości, co zwyczajne obiegowe pięciozłotówki.
W piątek w NBP na konferencji zaprezentowano nową monetę. Jak mówił prezes NBP, okolicznościowa pięciozłotówka będzie monetą w pełni obiegową i zostanie wyemitowana w nakładzie 1,5 mln sztuk. "Od 22 maja takie pięciozłotówki (...) znajdą się w portfelach Polaków" - powiedział. Dodał, że "to najwspanialszy sposób, w jaki Narodowy Bank Polski może upamiętnić 25 lat wolności".
Obecny podczas piątkowej uroczystości prezydent Bronisław Komorowski powiedział, że "25-lecie polskiej wolności to także 25 lat procesu umacniania niezależności pozycji banku centralnego". "To również umacnianie zasad wolności gospodarczej i zasady suwerenności państwa" - powiedział.
"Niesłychanie się cieszę, że za przyczyną działania Narodowego Banku Polskiego będzie funkcjonował w Polsce w wymiarze masowym dotykalny, mierzalny symbol odzyskania wolności" - dodał prezydent.
Znajdujący się na rewersie monety gest uniesionej ręki w nadziei zwycięstwa to - jak podkreślił Komorowski - symbol Solidarności. Jak mówił, kojarzy mu się w pierwszej kolejności z uniesioną dłonią Tadeusza Mazowieckiego, pierwszego niekomunistycznego premiera Polski. "To była uniesiona ręka nie tylko w geście zwycięstwa, ale w geście zapraszającym wszystkich do współpracy" - wyjaśnił prezydent.