Legalność QE już nie budzi wątpliwości

Wśród członków Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego jest zgoda co do tego, że skup obligacji skarbowych za wykreowane pieniądze jest uprawnionym narzędziem polityki pieniężnej, ale część z nich uważa, że jest za wcześnie na jego użycie.

Publikacja: 19.02.2015 14:20

Legalność QE już nie budzi wątpliwości

Foto: Bloomberg

Do takich wniosków prowadzi opublikowane we czwartek sprawozdanie ze styczniowego posiedzenia Rady Prezesów EBC. Taki dokument frankfurcka instytucja przedstawiła po raz pierwszy. Zdecydowała się na taki krok jako ostatnia spośród głównych banków centralnych.

- Publikowanie opisów posiedzeń decyzyjnych gremiów tylko częściowo jest są motywowane chęcią zwiększenia przejrzystości banków centralnych. Należy w tym widzieć także kolejny kanał komunikacji banku centralnego z uczestnikami życia gospodarczego. W końcu nie są to obiektywne, wszechstronne i szczegółowe zapisy tego, co zostało powiedziane. A skoro tak, to trzeba przyjąć, że to, co się w tych dokumentach znajduje, zostało tam wprowadzone celowo – tłumaczy intencje EBC Marc Chandler, główny strateg walutowy Brown Brothers Harriman.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Banki
W Banku Millennium więcej ugód niż pozwów. Kiedy koniec sagi frankowej?
Banki
Sprzedaż Santander Bank Polska da impuls do dużych przetasowań na rynku?
Banki
ING BSK i Citi Handlowy pokazały dobre wyniki
Banki
Kryptowalutowa afera korupcyjna na Litwie. Zamieszany urzędnik banku centralnego
Banki
Zysk Citi Handlowego powyżej oczekiwań rynkowych
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem