W.Brytania zaskoczyła sojuszników w marcu podejmując decyzję o przystąpieniu do banku, szybko zrobiły to po niej Niemcy, Francja i Włochy. Z grupy 7 najbardziej rozwiniętych gospodarek nie ma w tym gronie USA, Kanady i Japonii.

- AIIB ma 57 krajów jako członków założycieli, 37 azjatyckich i 20 spoza tego regionu - oświadczył wiceminister finansów Shi Yaobin w wywiadzie opublikowanym w portalu resortu. Przedstawiciele krajów członkowskich spotkają się znowu na przełomie kwietnia i maja dla uzgodnienia projektu statutu banku i przyjmą go do końca czerwca.

Sekretarz generalny tymczasowego sekretariatu ds.powołania AIIB, Jin Liqun powiedział w Singapurze, że wprawdzie Chiny będą mieć największy udział w banku, ale nie będą dominować nad jego działaniami. Pekin zapewnia, że nie będzie mieć prawa weta w banku w odróżnieniu od Banku Światowego, gdzie władze USA mają ograniczone weto.

Podano też oficjalnie, że rada przedstawicieli (gubernatorów) będzie sprawować kontrolę nad działalnością banku. Członkowie założyciele wpłacą początkowo do jednej piątej dopuszczalnego kapitału 50 mld dolarów, który zostanie docelowo podwyższony do 100 mld.