Reklama
Rozwiń

EBC: nowe zadania dla banków

Nowe globalne reguły bankowe, które zostaną dopracowane w przyszłym roku nie powinny prowadzić do wymogu podwyższenia kapitału banków w strefie euro — stwierdziła Sabine Lautenschlager z zarządu EBC.

Publikacja: 18.11.2015 09:34

S. Lautenschlager jest także członkiem Komsiji Bazylejskiej mającej stworzyć ramy przepisów znanych jako Bazylea III, przewidujących m.in., ile kapitału banki muszą przeznaczyć na pokrycie ewentualnych strat.

— Niezależnie od tego, jaki będzie pakiet Bazylea III, powinniśmy utrzymać się na obecnym poziomie kapitałowym — stwierdziła na branżowej konferencji we Frankfurcie — To nie oznacza, że w pojedynczych bankach nie będzie zmian — dodała.

Lautenschlager spodziewa się zakończenia pod koniec przyszłego roku przez Komisję Bazylejską prac nad nowymi przepisami, które zaczną w pełni obowiązywać od 2019 r. Odrzuciła twierdzenie krążące wśród niektórych przedstawicieli sektora bankowego, że nadchodzi kolejna fala nowych przepisów Bazylea IV.

— Nie rozmawiamy o Bazylei IV. To naprawdę daleka perspektywa i nie ma o tym żadnych dyskusji — wyjaśniła.

Drugi filar

Zgodnie z regułami Komisji Bazylejskiej, EBC ma ustalać dodatkowy bufor kapitałowy dla 122 banków w strefie euro będących pod jego nadzorem. Ten wymóg znany jako drugi filar (Pillar 2) został lekko podwyższony dla 2016 r.

Reklama
Reklama

Bankierzy, niektórzy przedstawiciele EBC i banków centralnych uskarżali się na ciągle podwyższanie żądań kapitałowych i na niepewność dotyczącą następnych wymogów. Banki będące pod bezpośrednim nadzorem EBC będą musiały poza drugim filarem posiadać od przyszłego roku średnio podstawowy kapitał tier 1 równy 10,1 procentom ich aktywów ważonych ryzykiem. Ten wymóg jest ogólnie odpowiedni — stwierdziła przedstawicielka EBC.

— Z mojej perspektywy obecny poziom drugiego filaru wymogów kapitałowych jest generalnie odpowiedni w tym znaczeniu, że uważam go za dostateczny na pokrywanie bieżącego ryzyka w większych instytucjach — wyjaśniła.

Wymogi dla poszczególnych banków wahają się od 8 do 14 proc., zależnie od bilansu każdego z nich. Wymogi uwzględniają specyficzne cechy każdego banku.

— W określaniu potencjalnych potrzeb kapitałowych w przyszłości nasz proces ustalania kapitału jest osadzony na silnym fundamencie ilościowym. Ale jednocześnie będziemy stosować nadzorczą ocenę na przykład przy wyborze odpowiednich scenariuszy testowania odporności — powiedziała Lautenschlager.

Banki
BGK udzielił kredytu na przebudowę i modernizację hotelu w centrum… Rzymu
Banki
Jak pogodzić cyfrową Alfę z tradycyjnymi Boomersami? Banki mają problem
Banki
Pekao i PZU dogadują szczegóły połączenia
Banki
MF nie chce karać „złych banków”. Ale i tak dołoży im podatków
Banki
Banki z satysfakcją przyjmują wyrok TSUE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama