Analitycy Haitong Banku podnieśli rekomendacje dla PKO BP, mBanku i Handlowego i obniżyli dla Pekao. Jednocześnie podwyższono wycenę PKO BP i mBanku, a obniżono dla Pekao, ING BSK, Handlowego, Millennium, GNB i Aliora.
PKO BP
Bank podnosi rekomendację dla PKO BP do NEUTRALNEJ z ceną docelową akcji 30 PLN (wcześniej rekomendacja SPRZEDAJ i cena docelowa akcji 28,0 PLN). Analitycy uważają, że spółka ma dobrą dynamikę dochodów bazowych w perspektywie 2016E (efekt synergii związany z Nordea, może uzyskać potencjalnie znaczne środki jednorazowe wynikające z transakcji VISA, cechuje ją wyższa aktywność w kredytach gotówkowych) i na koniec bank może wypłacić w przyszłym roku atrakcyjną dywidendę.
Rok 2016 powinien upłynąć dla PKO BP pod znakiem relatywnie silnego wzrostu przychodów, ponieważ marża odsetkowa netto powinna się poprawiać. Przychody w 2015, jak do tej pory, nie uzyskały widocznego wsparcia ze strony zdarzeń jednorazowych. W 2016E saldo netto kosztów i efektów synergii z integracji z Nordea może być o ok. 150 mln PLN wyższe niż w 2015E (efekty synergii o wartości 123 mln PLN - 90 mln PLN kosztów integracji). PKO BP zaczął niedawno bardziej agresywnie rosnąć w obszarze kredytów konsumpcyjnych – powinno to dodatkowo zwiększyć marżę odsetkową netto. Z wyliczeń Haitong Bank wynika, że ostatnio bilans PKO BP rośnie dwa razy wolniej niż rynek (z powodu ograniczeń kapitałowych). Efekt VISA może być stosunkowo ważniejszy dla PKO niż dla innych banków, ponieważ według szacunków analityków w 2Q16 transakcje VISA mogą zwiększyć zysk PKO przed opodatkowaniem o 800 mln PLN (w porównaniu z np. 22 mln PLN przewidywanymi w przypadku Pekao, który ma wyraźnie więcej kart MasterCard). Również stopa dywidendy w 2016E może być atrakcyjna. Analitycy Haitong Bank spodziewają się, że dywidenda na jedną akcję wyniesie 2,0 PLN (stopa dywidendy=7,1 proc.), ponieważ PKO BP najprawdopodobniej będzie w stanie wypłacić dodatek 50 proc. od wyników z 2014 r. Główne zagrożenia to znaczne cięcie stóp procentowych (PKO BP jest jednym z podmiotów najbardziej na to narażonych) i twarda ustawa o CHF lub dalszy wyraźnie słabszy od rynku wzrostu wielkości wolumenu (ze względu na ograniczenia kapitałowe).
Bank Pekao
Haitong Bank obniża rekomendację dla Pekao na SPRZEDAJ, z ceną docelową akcji 124 PLN (wcześniej rekomendacja NEUTRALNA i FV 170 PLN) ze względu na spodziewaną słabą dynamikę przychodu w 2016 r/r i wysoką wycenę. Analitycy szacują, że wyniki Pekao za 2015E otrzymają wsparcie w postaci ok. 400 mln PLN dodatnich środków jednorazowych przed opodatkowaniem, co daje dobrą dynamikę r/r w 2015E, ale buduje wysoką bazę dla 2016E. Analitycy Haitong Bank obawiają się, że jeśli zostanie wprowadzony podatek bankowy akcje Pekao mogą być pośród tych, których cena najbardziej ucierpi, ponieważ inwestorzy mogą mieć problem z zapłaceniem aktualnego wskaźnika P/BV 1.7x przy jednocyfrowej stopie zwrotu z kapitału. Analitycy wskazują, że zachowanie akcji Pekao, które jest gorsze niż spółek porównywalnych może wskazywać, że inwestorzy uwzględnili w ocenie spółki niektóre z zagrożeń dla wyników drugiego największego polskiego banku.
mBank
Haitong Bank podnosi rekomendację dla mBanku do NEUTRALNEJ, z ceną docelową akcji 350 PLN (wcześniej SPRZEDAJ i cena docelowa akcji 340 PLN). Stopa dywidendy 2016E może być atrakcyjna (DY=8,8 proc.) – analitycy oczekują, że mBank wypłaci 15 PLN za akcję od wyników z 2014 roku plus kolejne 15 PLN od wyników z 2015 r. (-50 proc. wypłaty rocznie). Według analityków, mBank nadal jest w niewygodnym położeniu, ponieważ musi zreorganizować swój bilans – możliwe, że niedawno nabyte depozyty przedsiębiorstw będą musiały zostać wymienione na większą liczbę depozytów detalicznych. Bank czekają również dalsze transze finansowania Commerzbanku. Główne zagrożenia dla mBanku wskazane w raporcie to surowe regulacje dotyczące CHF i niższa od oczekiwanej dywidenda na akcję. Ten ostatni czynnik wynika z faktu, że mBank musi w dalszym ciągu optymalizować kapitał, aby spełnić wymóg 50 proc. wypłaty oraz jest wynikiem zmian na poziomie Commerzbanku wpływających na mBank.