Niemcy chcą skonfiskować 700 mln euro należących do rosyjskiego banku

Prokuratura federalna w Karlsruhe poinformowała, że chce odebrać rosyjskiemu bankowi ponad 700 mln euro. Pomimo sankcji próbowano przetransferować te pieniądze do Rosji.

Publikacja: 20.12.2023 18:42

Frankfurt nad Menem

Frankfurt nad Menem

Foto: Bloomberg

Władze niemieckie chcą skonfiskować rosyjskiemu bankowi majątek o wartości 720 mln euro. Jak poinformowała Prokuratura Federalna w Karlsruhe, wszczęto tzw. niezależną procedurę konfiskaty mienia znajdującego się we Frankfurcie nad Menem. Powodem planowanej konfiskaty jest próba naruszenia sankcji nałożonych na Rosję. Bank NSD próbował nielegalnie przetransferować pieniądze do Rosji.

Czytaj więcej

Dokąd ucieka rosyjski kapitał? Na celowniku przede wszystkim jedno państwo

Według tygodnika „Der Spiegel” w sprawę zamieszana jest spółka zależna Moskiewskiej Giełdy Papierów Wartościowych, niemiecka filia amerykańskiego giganta bankowego J.P. Morgan oraz niemiecki Commerzbank.

Prokuratura Federalna wystąpiła do Wyższego Sądu Krajowego we Frankfurcie nad Menem o otwarcie postępowania już 7 lipca tego roku.

W związku z tym, że w czerwcu 2022 roku NSD - rosyjski bank depozytariusz moskiewskiej giełdy został umieszczony na liście sankcyjnej Unii Europejskiej, ma on zakaz posiadania sald kredytowych w europejskich instytucjach finansowych i kredytowych. Wkrótce po umieszczeniu na liście osoby odpowiedzialne w rosyjskim banku próbowały wytransferować z Frankfurtu ponad 720 mln euro – z konta znajdującego się w niemieckim oddziale JP Morgan na konto znajdujące się w Commerzbanku. Oba banki nie zrealizowały jednak dyspozycji przelewu elektronicznego. Złożono wniosek o wszczęcie niezależnej procedury konfiskaty, ponieważ obecnie nie można ścigać ani skazać żadnej konkretnej osoby za przestępstwo.

Czytaj więcej

Ruszyła konkurencja SWIFT: platforma BRICS Pay

„Der Spiegel” pisze, że jeśli faktycznie uda się odebrać 720 mln euro NSD to trafia one do niemieckiego budżetu, który będzie mógł je dowolnie rozdysponować – także na pomoc dla Ukrainy.

„Nie pozwolimy, aby rosyjskie fundusze wykorzystywane do finansowania nielegalnej wojny agresywnej przeciwko Ukrainie pozostały w nienaruszonym stanie na niemieckich rachunkach” – powiedział portalowi faz.net federalny minister sprawiedliwości Marco Buschmann, polityk FDP.

Banki
EBOR wyszedł zdecydowanie spod kreski w 2023 roku
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Banki
Kredyty nadal po staremu. Rząd chce dalej analizować alternatywę dla WIBOR-u
Banki
Zadżumiony biznes z Rosją dzięki USA. Światowe banki odmawiają obsługi
Banki
Rekordowo wysokie dywidendy w sektorze bankowym
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Banki
Prezes BFG dumny ze sprzedaży VeloBanku. „Europa się od nas uczy”