6 mld w 3 miesiące. Rekordowe zyski banków

Inflacja i wysokie odsetki od kredytów pozwalają bankom zarabiać wyjątkowo dużo. Jednak wyrok TSUE w sprawie kredytów frankowych może przerwać tę dobrą passę.

Publikacja: 15.05.2023 03:00

6 mld w 3 miesiące. Rekordowe zyski banków

Foto: PAP/Alamy

Pierwsze miesiące 2023 r. były dla sektora finansowego niezwykle udane. Sześć dużych banków notowanych na giełdzie pokazało najwyższe zyski w swojej historii. Przykładowo Bank Pekao w I kwartale bieżącego roku zarobił 1,4 mld zł, a Santander Bank Polska – niemal 1,2 mld zł.

Kurą znoszącą złote jajka okazało się dla sektora środowisko galopującej inflacji i wysokich stóp procentowych. Po tym, jak wzrosło płacone przez Polaków oprocentowanie kredytów, odsetki zasilają bankowe bilanse szerokim strumieniem. Odsetki wypłacane oszczędzającym są umiarkowanie wysokie, mimo że rosną po tym, jak oprocentowanie najlepszych lokat sięgnęło 7–8 proc.

Czytaj więcej

Krzysztof Adam Kowalczyk: Nie palcie bankierów na stosie

Rekordowe zyski cieszą przede wszystkim posiadaczy akcji banków, tym bardziej że w poprzednim roku sektor zaliczył jeden z największych w historii spadków notowań, bo rekordowo wysokie były z kolei obciążenia nałożone na sektor, np. wakacje kredytowe.

Polacy korzystający z usług finansowych, a przede wszystkim spłacający znacząco wyższe raty kredytów, mogą się czuć mniej zadowoleni. Eksperci podkreślają jednak, że obecna sytuacja nie ma nic wspólnego z, kolokwialnie mówiąc, „dojeniem klientów”. – Patrząc z punktu widzenia klienta detalicznego, oferta bankowa w Polsce nie odbiega od oferty na Zachodzie, nie widać podwyższonych marż czy opłat. Ceny usług wydają się adekwatne do uzyskiwanych korzyści – ocenia Michał Sobolewski, analityk DM BOŚ Banku. – Sytuacja, w której banki zarabiają przy sprzyjających okolicznościach zewnętrznych, jest normalną, zdrową sytuacją.

Czytaj więcej

Rekordowa passa banków. Najwyższe zyski w historii

– Patrząc z punktu widzenia kredytodawców, warto zauważyć, że o ile inne branże czy budżet państwa już od jakiegoś czasu korzystają na wysokiej inflacji, o tyle banki dopiero teraz odrabiają ogromne straty, choćby z zeszłego roku – podkreśla Marcin Materna, dyrektor Biura Analiz Rynków Kapitałowych BM Banku Millennium. Dodaje, że rentowność banków wciąż jest bardzo niska, a kapitały własne nie wróciły jeszcze do poziomów sprzed pandemii.

Jednocześnie niepewne są perspektywy na przyszłość. Już w czerwcu TSUE wyda wyrok, który może przynieść tzw. frankowiczom możliwość uzyskania darmowego kredytu. Dla banków to wizja wielomiliardowych kosztów, zwłaszcza dla tych, które dotychczas nie zdążyły się uporać z problemem kredytów we frankach. Nad sektorem wisi też ryzyko, że rząd zechce przedłużyć program wakacji kredytowych na 2024 r.

IT
Każdy może sprawdzić, czy jego dane wyciekły. Rządowa aplikacja zaliczyła wpadkę
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Banki
Masowa ucieczka pracowników z Credit Suisse
Banki
Ile zarobią w tym roku akcjonariusze banków na dywidendach
Banki
Pierwsze kredyty oparte na WIRON już od czerwca
Banki
Tani kredyt w ofercie już od lipca
Banki
Credit Suisse zapłaci 926 mln dol. odszkodowania byłemu premierowi Gruzji