Sektor banków spółdzielczych w Polsce znajduje się w bardzo ważnym momencie. Dynamika czynników ekonomicznych i regulacyjnych wpływających na funkcjonowanie lokalnych instytucji skłania do refleksji nad organizacyjno-biznesowym modelem funkcjonowania grup spółdzielczych. Utworzone w myśl nowych regulacji instytucjonalne systemy ochrony mogą sprzyjać szybszej integracji biznesowej sektora i stworzeniu organizacji odpowiadającej współczesnym wyzwaniom.
Sytuację 560 banków spółdzielczych zrzeszonych w dwóch grupach SGB i BPS determinuje dziś kilka czynników o zasadniczym znaczeniu. Należy przy tym pamiętać, że sektor banków jest wbrew obiegowym opiniom dalece bardziej zróżnicowany wewnętrznie niż bankowość komercyjna. Najmniejsze banki działają w jednej gminie i bywają sto kilkadziesiąt razy mniejsze od największych podmiotów sektora.
Przychody i wyniki banków spółdzielczych, podobnie jak komercyjnych, maleją w środowisku niskich stóp procentowych. Działający na ograniczonych terytorialnie rynkach spółdzielcy w odróżnieniu od banków komercyjnych nie posiadają jednak właściwej tym ostatnim dowolności w kształtowaniu struktury portfela kredytowego ani podobnych możliwości budowy wyniku pozaodsetkowego. Niskie stopy dotykają więc sektor relatywnie silniej.
Wejście na nowe rynki
Najaktywniejsze banki spółdzielcze odczuwają pewien wzrost należności nieregularnych w efekcie ich otwarcia na nowe pola działania. Owo otwarcie dokonuje się od początku kryzysu finansowego, kiedy banki z zachodnim rodowodem ograniczyły finansowanie wielu obszarów polskiej gospodarki. Z jednej strony pozwoliło to bankom spółdzielczym przełamać niszowy charakter. Z drugiej spowodowało wzrost koncentracji portfela kredytowego, ponieważ wzrost skali dokonał się przede wszystkim w obszarze kredytowania firm.
Wyjście na nowe rynki jest też efektem coraz ostrzejszej konkurencji o klienta z sektora agro. Nie ma dużego banku komercyjnego, który skuszony ekspansją produkcyjną i eksportową polskiego rolnictwa i przetwórstwa żywności nie deklarowałby zajęcia w tym obszarze liczącej się pozycji.