Według przewidywań sektora wynik odsetkowy wzrośnie o 8,1 proc., a wyniku z tytułu opłat i prowizji o 6,7 proc. Jednocześnie koszty działania mają zwiększyć się o 5,8 proc. Na zmniejszenie wyników wpływ ma również podatek bankowy.

- W 2016 r. banki planują pogorszenie wskaźników efektywności. Dla grupy banków komercyjnych objętej ankietą średni wskaźnik rentowności aktywów zmniejszy się z poziomu 0,84 proc. odnotowanego na koniec 2015 r. do poziomu 0,72 proc. Zwrot z kapitału ROE ma się obniżyć o 1,2 p.p. do poziomu 7 proc. Dochodzi również do przesunięcia istotnej liczby znaczących banków w kierunku niższych przedziałów rentowności - zaznacza KNF.

Banki tradycyjnie przedstawiły optymistyczny scenariusz kredytowania przedsiębiorstw (wzrost o 12 proc.), przy czym rok temu szacunki te były o 5 p.p. wyższe od ostatecznego rezultatu. Według ich planów kredyty dla małych i średnich przedsiębiorstw mają wzrosnąć o 11,2proc., a portfel kredytów dużych przedsiębiorstw o 12,9proc.

Banki planują spory wzrost portfela kredytów konsumpcyjnych (o 8,6proc.), co jest związane z poszukiwaniem rentownych produktów w otoczeniu niskich stóp procentowych. Nie powinno więc dziwić, że przewidywana jest jednocześnie stagnacja portfela nieruchomości mieszkaniowych – niewielkie zwiększenie wartości portfela o 0,8 proc. Jednocześnie można zauważyć kontynuację trendu ograniczania wielkości portfela kredytów na nieruchomości mieszkaniowe w CHF. Banki w 2016 r. zaplanowały zmniejszenie tego portfela o 8,9 proc.

Depozyty w całym sektorze maja wzrosnąć o 5,9 proc., przy czym depozyty osób prywatnych mają wzrosnąć o 7 proc. do poziomu 592,9 mld zł, a depozyty przedsiębiorstw o 4,7 proc. do poziomu 259,1 mld zł.