– WIBOR jest wskaźnikiem o kluczowym znaczeniu dla całego polskiego systemu finansowego. Jednocześnie jak żaden inny ma istotny wpływ na życie statystycznego Kowalskiego. Wahania jego wysokości mogą na przykład spowodować wzrost lub obniżenie rat kredytu hipotecznego – tłumaczą eksperci banku BNP Paribas.

WIBOR wpływa też na wysokość rat innych kredytów i instrumentów finansowych. Towarzyszące podwyżkom stóp procentowych NBP mocne wzrosty rat kredytów pociągnęły za sobą krytykę tego wskaźnika jako zbyt podatnego na zmiany. W efekcie w piątek Komitet Sterujący, powołanej m.in. w celu wskazania nowego wskaźnika, Narodowej Grupy Roboczej zdecydował, że WIBOR zostanie z początkiem 2023 r. zastąpiony przez WIRD.

WIRD to indeks, który określa średnie oprocentowanie transakcji depozytowych zawieranych przez instytucje finansowe, kredytowe i duże firmy. Docelowo WIRD ma się stać kluczowym wskaźnikiem referencyjnym stopy procentowej, który stosowany jest m.in. w umowach finansowych, w tym umowach kredytu.

Czytaj więcej

„Bardziej sprawiedliwe kalkulowanie kosztów kredytu” od 2023