UBS zastanawia się gdzie przeniesie się po Brexicie

Prezes szwajcarskiego banku UBS Andrea Orcel powiedział, że w razie faktycznego Brexitu bank przeniesie miejsca pracy z Londynu - informuje "The Independent".

Aktualizacja: 13.07.2016 11:07 Publikacja: 13.07.2016 10:29

UBS zastanawia się gdzie przeniesie się po Brexicie

Foto: Bloomberg

Andrea Orcel powiedział, że UBS planuje przeniesienie pracowników do jednego z krajów unijnych. Nie powiedział jednak do którego oraz czy miałoby to dotyczyć wszystkich 5 tys. pracowników banku zatrudnionych w Londynie.

UBS to największy światowy bank specjalizujący się w bankowości prywatnej skierowanej do najbogatszych klientów. Jeszcze przed brytyjskim referendum przedstawiciele banku mówi, że Brexit będzie oznaczał "wyprowadzenie" miejsc pracy z Londynu.

Andrea Orcel zapewnił, że UBS nie zamierza rezygnować z działalności w Wielkiej Brytanii i całkowicie likwidować swojego londyńskiego oddziału. Jednak "biznes europejski" zostanie przeniesiony na kontynent.

Zapytany przez brytyjskich dziennikarzy ile miejsc pracy straci Londyn, odparł, że "wiele", ale uchylił się od podania konkretnej liczby.

- Francuski rząd i niemiecki rząd, a także kilka innych czynią pewne kroki by zachęcić do przeniesienia się najbogatszych i ich majątków - powiedział prezes UBS, dodając, że to da szanse nowym lokalizacjom na stworzenie nowych centrów finansowych, nowych miejsc pracy.

Przeniesienie się UBS będzie oczywiście zależało od tego jakie warunki oraz jaka infrastrukturę zaproponują poszczególne kraje i miasta.

Oficjalnie żaden duży bank z siedzibą w Londynie nie poinformował o przenosinach w nowe miejsce. Jednak kilka zapowiedziało, że zrobi wszystko co będzie najbardziej korzystne dla ich klientów.

Brytyjskie banki obawiają się, że Brexit może oznaczać utratę możliwości oferowania swoich usług klientom na europejskim wspólnym rynku. Wiele z nich rozważa przenosiny na kontynent, by móc nadal działać na rynku unijnym, o ile będzie to możliwe po Brexicie.

Tymczasem HSBC - jeden z największych holdingów finansowych na świecie, zapowiedział, że zostaje w Londynie. Także amerykański Goldman Sachs nie zdecydował czy przeniesie część pracowników do UE. Rozważa jednak taką opcję. A JP Morgan bacznie przygląda się rozwojowi sytuacji w Wielkiej Brytanii i UE.

Banki
BNP Paribas zaliczył udany kwartał. Zyski były rekordowe
Banki
Wyniki PKO BP pozytywnie zaskoczyły rynek
Banki
W Banku Millennium więcej ugód niż pozwów. Kiedy koniec sagi frankowej?
Banki
Sprzedaż Santander Bank Polska da impuls do dużych przetasowań na rynku?
Banki
ING BSK i Citi Handlowy pokazały dobre wyniki