Aktualizacja: 02.10.2016 21:42 Publikacja: 02.10.2016 20:28
Foto: Bloomberg
Spodziewamy się, że w kolejnych kwartałach jakość kredytów, zarówno w segmencie korporacyjnym, jak i detalicznym, nadal powinna być dobra, co będzie wpływać na utrzymywanie się kosztów ryzyka w bankach na relatywnie niskich poziomach. Udział kredytów nieregularnych (NPL) w portfelach banków komercyjnych powinien oscylować na poziomie zbliżonym do obecnego, czyli około 6–7 proc. – mówi Mirosław Bajda, prezes agencji EuroRating.
Jakość portfela kredytowego banków w Polsce pozostaje stabilna i udział kredytów zagrożonych nie ulega ostatnio zmianie. Z danych KNF wynika, że na koniec marca wynosił 6,5 proc. To jeden z najniższych poziomów w ostatnich latach, ale nie najniższy (na koniec 2007 r. wynosił 5,2 proc.). Średnia dla banków w Unii Europejskiej wynosiła na koniec marca 5,7 proc. Najlepsze wskaźniki mają banki w Szwecji i Norwegii (1 proc.), W. Brytanii (2 proc.), Niemczech, Czechach (3 proc.), zaś najgorsze w Grecji i na Cyprze (47 proc. i 49 proc.), Słowenii (20 proc.), Portugalii (19 proc.), we Włoszech (17 proc.), w Bułgarii i na Węgrzech (14 proc.).
Bank ING BSK zarobił ponad miliard złotych w pierwszych trzech miesiącach roku. Trudniejsze mogą być kolejne mie...
Litewska sejmowa komisja antykorupcyjna oczekuje od Banku Litwy wyjaśnień w sprawie firmy, która przeprowadziła...
Bank zanotował w I kwartale wysoki wzrost popytu ze strony klientów biznesowych. Klienci indywidualni nie dopisa...
Bank zarobił ponad miliard złotych w pierwszych trzech miesiącach roku, co okazało się zgodne z oczekiwaniami an...
Zgodnie z przewidywaniami ekonomistów i rynku Rada Polityki Pieniężnej obniżyła w środę stopy po raz pierwszy od...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas