Glapiński: inflacja to cena wyjścia z kryzysu. Sytuacja w Polsce jest bardzo dobra

- Generalnie sytuacja w Polsce jest dobra. Jest bardzo dobra. Nie maleje popyt, korzysta koniunktura, jest wzrost zatrudnienia — mówił na konferencji prasowej prezes NBP Adam Glapiński. Jego zdaniem, mimo, iż mamy w kraju inflację, to "udało nam się uratować gospodarkę przed głęboką i długoletnią recesją.

Publikacja: 03.11.2021 18:48

Prezes NBP Adam Glapiński w centrali Narodowego Banku Polskiego w Warszawie

Prezes NBP Adam Glapiński w centrali Narodowego Banku Polskiego w Warszawie

Foto: PAP/Wojciech Olkuśnik

ula

- Odrobiliśmy straty w czasie kryzysu pandemicznego – uważa prezes NBP.

- Obecna inflacja na całym świecie jest ceną za interwencję w gospodarkę, co uchroniło nas przed upadkiem firm, wysokim bezrobociem. Podwyższona inflacja ma charakter globalny, przy czym warto zwrócić uwagę, że inflacja ma to do siebie, że jest wyższa w krajach, które najlepiej radzą w kryzysie. Polska jest jednym z takich krajów - powiedział na konferencji prasowej Glapiński.

Czytaj więcej

Mocny skok inflacji. Tak źle nie było od ponad 20 lat

My jako RPP, jako NBP zrobimy wszystko, co konieczne i wszystko, co możliwe, aby w średnim okresie inflacja powróciła do celu NBP - powiedział szef banku centralnego.

Zdaniem prezesa NBP „wszystko zrobiliśmy we właściwym momencie i czasie. Jeżeli powstaje krytyka, jest ona polityczna i subiektywna. Twarde elementy naszej polityki nie podlegają krytyce i są właściwe”. Prezes NBP dodał też, że sytuacja w Polsce jest dobra, "nawet bardzo dobra" i jako argument podał informację, że w Polsce nie ma bezrobocia, z czego jest osobiście bardzo dumny. Jednocześnie szef NBP powiedział, że "obecny kurs złotego jest korzystny dla wzrostu gospodarczego Polski, choć się waha". — Polska złotówka jest silna. Kurs jest całkowicie płynny. Walka w tym zakresie byłaby szaleństwem i strat rezerw, które posiadamy — dodał.

Czytaj więcej

Mocna podwyżka stóp procentowych. RPP zdecydowała

- NBP jest instytucją apolityczną. Nie jest PiS-owski, nie jest PO-wski, jest polski. Nie będziemy reagować na zaczepki polityczne - komentował wypowiedzi polityków opozycji Adam Glapiński.

Prezes NBP poinformował też na konferencji prasowej, że będzie się starał o drugą kadencję na tym stanowisku. Jak powiedział dziennikarzom, w swojej ocenie, jest na to właściwie przygotowany. Adam Glapiński zaczął 6-letnią kadencję na stanowisku Prezesa NBP 21 czerwca 2016 r. Zgodnie z prawem ta sama osoba nie może być Prezesem NBP dłużej niż dwie kadencje.

Banki
Kredyty frankowe przestają być obciążeniem dla mBanku
Banki
Pekao nie będzie składał oferty na zakup Santander BP
Banki
Dobre wyniki Santandera na początku 2025 r. Co mówi zarząd o sprzedaży banku?
Banki
Zmiana warty w ING Banku Śląskim. Kto zastąpi prezesa Bartkiewicza?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Banki
Santander Bank Polska jednak na sprzedaż. Kto i za ile chce go kupić