Czeska Grupa PPF, która kontroluje grupę bankową Home Credit, specjalizującą się w kredytach konsumenckich w Europie Środkowo-Wschodniej, poszukuje nabywcy dla swojej rosyjskiej spółki zależnej, informuje firma Frank RG, powołując się na źródła wśród bankierów.

Czytaj więcej

Pełno złota w skarbcu Rosji
Skarbiec Rosji pęka w szwach

Decyzja o sprzedaży Home Credit Bank, który znajduje się w pierwszej 40 banków w Rosji pod względem aktywów i w pierwszej 20 pod względem depozytów detalicznych, została podjęta wkrótce po śmierci Petera Kellnera, założyciela PPF Group. Kellner zginął w katastrofie helikoptera w marcu 2021 r.

Czeski bank, który działa w Rosji od 2002 roku, obecnie aktywnie poszukuje nabywcy i prowadzi negocjacje z węgierską Grupą OTP. Według jednego ze źródeł Franka RG, węgierska grupa prowadzi już due diligence (proces podania przedsiębiorstwa dogłębnej analizie -red). Jeśli dojdzie do sprzedaży, to wiadomo, że będzie to jedna z największych prywatnych transakcji M&A na rosyjskim rynku bankowym. Jej dokładna wielkość nie jest jeszcze znana.

Według danych Banku Rosji na 1 września, Home Credit, miał kapitał w wysokości 59,2 mld rubli (3,28 mld zł) i portfel kredytowy 205 mld rubli (11,35 mld zł), z czego 96 proc. stanowiły kredyty dla osób fizycznych.

Portal finanz.ru przypomina, że w grudniu 2020 r. decyzję o zamknięciu swojej rosyjskiej spółki zależnej podjął Nordea Bank Abp, największy pod względem aktywów bank w Europie Północnej.

W 2019 r. Rosję opuścił Danske Bank, skompromitowany aferą prania brudnych, rosyjskich pieniędzy. Bank został skazany za to na ponad 200 milionów euro kary. W maju 2020 r. amerykański gigant bankowy Morgan Stanley zwrócił Bankowi Rosji licencję na prowadzenie działalności maklerskiej, dealerskiej i depozytowej w federacji.

Na początku 2020 r. liczba banków zagranicznych w Rosji spadła do minimum w ciągu 14 lat: ze 119 instytucji kredytowych z ponad 50 proc. udziałem kapitału zagranicznego, które działały na rynku rosyjskim przed aneksją Krymu, teraz 75 pozostało .

W kolejnych 62 bankach cudzoziemcy posiadają mniej niż połowę kapitału. Łączna liczba banków z udziałowcami zagranicznymi spadła od 2005 r. do minimum - 137.

Autopromocja
#NowaRp.pl

Znacznie więcej niż wiedza

ZAPRENUMERUJ