Na koniec pierwszego kwartału PKO BP miał ponad 1,2 tys. oddziałów własnych oraz 2,1 tys. agencji. Drugi jest Pekao, który w wyniku fuzji powiększył swoją sieć o 285 placówek przejętych z Banku BPH i na koniec marca miał łącznie 1055 placówek własnych oraz 300 partnerskich (również przejętych z Banku BPH). Kolejne są BZ WBK i Millennium, w obu przypadkach liczba placówek własnych przekracza 420. W zestawieniu osobno podaliśmy liczbę placówek partnerskich (prowadzonych przez przedsiębiorców działających na rzecz banku).
W przypadku BRE Banku oddzieliliśmy sieć korporacyjną od sieci detalicznej działającej pod marką mBank oraz Multibank. Łącznie BRE Bank ma 267 placówek. Przez ostatni rok własną sieć powiększyły znacznie BZ WBK, Millennium, Lukas Bank oraz Deutsche Bank PBC, a sieć franczyzowa urosła najszybciej w ING Banku i Eurobanku, nie licząc banków, które przejęły placówki partnerskie w wyniku fuzji ( Pekao, DnB Nord).
Ale na koniec roku bankowe sieci sprzedaży będą jeszcze większe. Millennium według planów ma mieć 490 na koniec roku, co oznacza, że od marca otworzy ponad 60 nowych. Oddziały otwiera też BZ WBK i ten bank może się zbliżyć się w tym roku do 500 placówek. Bank BPH, któremu po podziale zostało 200 placówek, chce w tym roku otworzyć 40 – 50 nowych oddziałów własnych (dziś otwiera pierwszy) i już odbudowuje sieć partnerską (w maju miał 50 takich placówek, na koniec roku ma być ich 150).
Coraz więcej banków stawia właśnie na sieć franczyzową. Intesywnie rozwijają ją m.in. Eurobank, Getin Bank i ING Bank. Eurobank ma 50 placówek tego typu, a na koniec roku chce mieć 140. Niewiele mniej, bo 130 planuje Getin Bank. ING Bank Śląski w tym roku zwiększy swoją sieć partnerską do 100 placówek. Największą sieć agencji, ponad 2 tys. ma PKO BP, który zmienia ich formułę. Teraz mają się zajmować także sprzedażą produktów, a nie tylko obsługą płatności.
Sieci bankowe są coraz bardziej sprofilowane do poszczególnych linii biznesowych. Deutsche Bank PBC ma dwa rodzaje placówek – oddziały uniwersalne z pełną ofertą produktową oraz oraz sieć db kredyt do sprzedaży takich produktów jak szybkie kredyty gotówkowe. Eurobank ma oddzielne placówki do sprzedaży kredytów hipotecznych. Wyjątkiem jest Citi Handlowy, który konsoliduje sieć i przekształca w uniwersalne placówki. Z kolei Bank Pocztowy ma relatywnie niewielką liczbę oddziałów, ale może korzystać z sieci placówek pocztowych, w których są tworzone specjalne stanowiska finansowe. Obecnie jest ich już 1250, ale do końca tego roku powinno być ich 1600 – 1800.