Państwowa kasa dla niemieckiego właściciela BRE

Commerzbank zostanie dokapitalizowany przez niemiecki rząd. Nie ma planów sprzedaży polskiego BRE Banku

Publikacja: 04.11.2008 00:54

Commerzbank, drugi pod względem wielkości bank w Niemczech i główny akcjonariusz BRE Banku (trzeci bank w Polsce), otrzyma 8,2 mld euro finansowego wsparcia od niemieckiego rządu. Ta kwota zostanie przeznaczona na zasilenie bazy kapitałowej banku.

Pomoc przyszła w samą porę, bo Commerzbank miał w trzecim kwartale stratę netto w wysokości 285 mln euro wobec 339 mln euro zysku rok wcześniej. W reakcji na informacje o rządowym pakiecie dla banku jego akcje wzrosły we Frankfurcie o 13 proc. Commerzbank, który jest w trakcie przejmowania Dresdner Banku, będzie mógł także skorzystać z 15 mld euro przeznaczonych na gwarantowanie pożyczek.

[wyimek]8,2 mld euro - o taką kwotę zostaną podwyższone kapitały Commerzbanku. Jego akcje wzrosły wczoraj o 13 proc. [/wyimek]

Bank nie wypłaci jednak dywidendy w 2009 i 2010 r., nie będzie także wypłaty bonusów dla zarządu, na którego czele stoi Martin Blessing.

Mariusz Grendowicz, prezes BRE Banku, powiedział, że nie ma żadnych powodów do pozbycia się przez Commerzbank aktywów w Polsce. – Według mojej najlepszej wiedzy nie ma takich planów – zapewnia. Analitycy uważają, że zastrzyk kapitału to pozytywna informacja także dla BRE.

– Im mocniejsza pozycja spółki matki, tym lepiej dla spółki córki, czyli w tym wypadku BRE Banku – ocenia Marcin Jabłczyński, analityk DB Securities.

Commerzbank jest trzecim bankiem, który skorzysta z pakietu niemieckiego rządu dla sektora bankowego. Jego wartość wynosi 400 mld euro przeznaczonych na gwarancje oraz 80 mld euro na dokapitalizowanie banków. Podobne plany mają m.in. Wielka Brytania i kraje Beneluksu. Europejskie państwa są gotowe wesprzeć swoje banki kwotą nawet 1,4 bln euro. Kryzys na rynku finansowym objawia się m.in. brakiem wzajemnego zaufania banków. Wolą lokować pieniądze w banku centralnym, niż pożyczać sobie nawzajem. Do tej pory kredytowały się tylko na dzień lub dwa, obawiając się, że zabraknie im gotówki w razie nagłego szturmu klientów, którzy będą chcieli zlikwidować depozyty. Sytuacja jednak powoli się stabilizuje.

Banki
ING BSK i Citi Handlowy pokazały dobre wyniki
Banki
Kryptowalutowa afera korupcyjna na Litwie. Zamieszany urzędnik banku centralnego
Banki
Zysk Citi Handlowego powyżej oczekiwań rynkowych
Banki
Jak poradził sobie ING BSK w I kwartale? Bank podał wyniki
Banki
Gołębia RPP coraz mniej lęka się inflacji i tnie stopy procentowe
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem