Banki zwracają pomoc

Amerykańskie banki chcą oddać pożyczki z programu TARP. Analitycy ostrzegają, że może to zaszkodzić ożywieniu gospodarki USA

Publikacja: 10.06.2009 05:00

Dziesięć największych amerykańskich banków może spłacić 68 mld dolarów pożyczki ratunkowej od rządu. Oznacza to, że kryzys tego sektora w USA zaczyna odpuszczać.

W grupie są m.in.: JP Morgan Chase, Goldman Sachs, American Express. Bank inwestycyjny Morgan Stanley chwali się, że wprawdzie był jedynym, którego nadzór poprosił o podwyższenie kapitałów w majowym teście na wypłacalność, teraz jednak też otrzymał zgodę na oddanie 10 miliardów dolarów.

Departament Skarbu zgodził się na spłatę tych pieniędzy, pożyczonych w ramach programu TARP (Troubled Asset Relief Program). Początkowo resort był temu niechętny. Wygląda jednak na to, że zmienił zdanie i uznał, że wcześniejsza spłata nie stanowi już zagrożenia dla stabilności systemu finansowego. „Po przeprowadzeniu konsultacji z głównymi nadzorcami dla każdego banku, Departament Skarbu powiadomił te instytucje, że kwalifikują się do dopełnienia procesu spłaty” – czytamy w komunikacie Departamentu.

[wyimek]700 mld dol. wynoszą pożyczki udzielonew ramach programu TARP [/wyimek]

Resort podsumowuje, że jeżeli wszystkie wybrane instytucje zdecydują się oddać pieniądze, do jego kasy wpłynie 68 miliardów dolarów.

Departament nie podał, które banki uzyskały zgodę. Większość z nich jednak sama chętnie dzieliła się tą informacją. Na liście znalazło się osiem z dziewięciu banków, które w minionym miesiącu przeszły rządowy test pokazujący, że nie potrzebują one dodatkowego kapitału.

Część analityków uważa jednak, że przedwczesne spłaty mogą spowodować, że banki ograniczą swoje akcje kredytowe, a co za tym idzie opóźniona zostanie szansa ozdrowienia gospodarki.

Banki
BNP Paribas zaliczył udany kwartał. Zyski były rekordowe
Banki
Wyniki PKO BP pozytywnie zaskoczyły rynek
Banki
W Banku Millennium więcej ugód niż pozwów. Kiedy koniec sagi frankowej?
Banki
Sprzedaż Santander Bank Polska da impuls do dużych przetasowań na rynku?
Banki
ING BSK i Citi Handlowy pokazały dobre wyniki