"Emisja, z uwagi na jej bezprecedensowy charakter na polskim rynku, nie osiągnęła minimalnego progu pozwalającego na realizację zakładanej strategii w całości. W związku z tym, zgodnie z wcześniejszymi założeniami, zarząd banku postanowił odstąpić od oferty" – napisał zarząd Meritum w komunikacie. Według Marka Witkowskiego, prezesa Coopernicus Securities, który był organizatorem emisji, projekt "spotkał się z przyjaznym zainteresowaniem", jednak moment na transakcję był nieodpowiedni. Witkowski podkreślił również, że wpływ na ostateczny efekt miał "pionierski charakter" projektu.

Emisja była kierowana przede wszystkim do funduszy inwestycyjnych i otwartych funduszy emerytalnych. Te drugie jeszcze nie uczestniczyły w tzw. pre-IPO, które poprzedza wejście spółki na NewConnect. Jak pisaliśmy, prawnicy reprezentujący OFE mieli wątpliwości, czy fundusze mogą obejmować akcje, które do debiutu na NC miałyby charakter imienny (tak jest w przypadku wszystkich niepublicznych banków). Zastrzeżeń ze strony potencjalnych nabywców nowych akcji Meritum było jednak więcej.

– Transakcja nie była dobrze przygotowana. Trzeba było się przekopywać, aby wydobyć informacje dotyczące wyników – mówił nam jeszcze w trakcie trwania emisji jeden z zarządzających.

Co niepowodzenie emisji oznacza dla Meritum? "Bank przewiduje kontynuację w kolejnych miesiącach prac nad projektem pozyskania dodatkowych środków. Bank nie będzie jednak, jak było planowane w projekcie, rozwijał oferty kapitałochłonnych kredytów mieszkaniowych i nadal koncentrować się będzie na rozwoju oferty dla klientów indywidualnych oraz mikro przedsiębiorstw" – czytamy w komunikacie. Głównym akcjonariuszem Meritum jest Innova – fundusz venture capital. Krzysztof Kulig, partner w Innovie, zadeklarował, że fundusz "nadal będzie głównym podmiotem wspierającym rozwój banku".

650 tys. klientów w ciągu czterech lat to główny cel projektu pod nazwą "Nowy Meritum Bank". To nadzwyczaj ambitne zadanie przekształcenia małej spółki w średniej wielkości instytucję finansową postawił przed sobą znany w branży bankowej Sławomir Lachowski (współtwórca sukcesu mBanku i były prezes BRE Banku). Lachowski, który obecnie zasiada w radzie nadzorczej Meritum, miał zostać jego szefem.