AIB: Sprzedaż BZ WBK najpóżniej we wrześniu

Allied Irish Banks oczekuje wiążących ofert zakupu jego akcji w Banku Zachodnim WBK oraz swych brytyjskich aktywów w ciągu dwóch tygodni, a cały proces chciałby sfinalizować do końca września - podał w środę irlandzki bank

Aktualizacja: 04.08.2010 16:03 Publikacja: 04.08.2010 11:52

Na operacjach w Irlandii AIB stracił 2,3 mld euro.

Na operacjach w Irlandii AIB stracił 2,3 mld euro.

Foto: Bloomberg

Dyrektor zarządzający banku, Colm Doherty, powiedział, że proces sprzedaży zagranicznych aktywów przez AIB przebiega zgodnie z planem. AIB wystawił na sprzedaż m.in. swój 70-procentowy pakiet w BZ WBK oraz mniejszościowy udział w amerykańskim banku M&T Bank Corp. i aktywa w Wielkiej Brytanii (AIB UK).

- Mamy nadzieję, że będziemy w stanie przedstawić jakieś informacje uczestnikom rynku we wrześniu - dodał Doherty. Grupa jest zmuszona do podniesienia kapitału o 7,4 mld euro, ponieważ podobnie jak inne irlandzkie banki znalazła się w trudnej sytuacji ze względu na kryzys na rynku kredytów na nieruchomości. O kupno BZ WBK ubiegają się: PKO BP, francuski BNP Paribas, hiszpański Santander oraz włoska Intesa.

AIB podał wczoraj wyniki finansowe. Irlandzka grupa bankowa w pierwszym półroczu 2010 r. miała największą w historii stratę przed opodatkowaniem, wynoszącą ponad 2 mld euro - dwa razy większą niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Na operacjach w Irlandii AIB stracił 2,3 mld euro. Jego brytyjskie operacje miały stratę w wysokości 55 mln funtów, zaś polskie przyniosły 560 mln zł zysku.

AIB zabiega również o dokapitalizowanie za pośrednictwem rynku, by uniknąć potrzeby ponownego zwracania się o pomoc do rządu lub przynajmniej maksymalnie ją zmniejszyć. Przedstawiciele banku rozmawiali też z innymi europejskimi bankami w sprawie inwestycji w AIB.

Będący w 18,6 proc. własnością irlandzkiego skarbu państwa bank ma obawy o ściągalność pożyczek na łączną sumę 42 mld euro, stanowiących ok. jedną trzecią portfela kredytowego.

Zgodnie z rządowym planem AIB może przekazać część tzw. złych aktywów do specjalnego funduszu NAMA (National Asset Management Agency). Z chwilą, gdy Komisja Europejska zaakceptuje jego plan restrukturyzacji, AIB ogłosi plan reorganizacji, obejmujący grupowe zwolnienia, spowodowane wycofaniem się banku z niektórych operacji - podała publiczna telewizja irlandzka RTE.

Doherty spodziewa się, że szczegóły w sprawie sprzedaży aktywów będzie mógł ogłosić we wrześniu.

Banki
Santander BP zmienia właściciela. Nabywcą jest austriacka grupa
Banki
Polacy sprawdzają umowy bankowe. Od czerwca mają być prostsze
Banki
Kwietniowa inflacja przypieczętowała obniżkę stóp procentowych w maju?
Banki
Kredyty frankowe przestają być obciążeniem dla mBanku
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Banki
Pekao nie będzie składał oferty na zakup Santander BP
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne