Wszystkie te instrumenty służą podstawowemu celowi działalności banku centralnego, jakim jest stabilność cen (lub, jak wolą niektórzy, ograniczanie inflacji). Nie jest to jednak jedyny cel działania tego typu instytucji. Zazwyczaj powinny one wspierać realizację polityki gospodarczej rządu, wspierać działania prowadzące do ograniczenia bezrobocia. Robią to wszystkie banki centralne na całym świecie. Nie postępują jednak tak samo – wynika to z określonej hierarchii celów.
Są kraje, gdzie banki centralne odpowiadają przede wszystkim za stabilność cen, a inne cele mogą być realizowane, o ile nie zagrożą temu pierwszemu. Tak było na przykład w RFN, a obecnie według tej filozofii działa Europejski Bank Centralny (taki model bankowości centralnej określa się mianem niemieckiego). W innych krajach, np. w USA, bank centralny w porozumieniu z rządem realizuje grupę równoważnych celów. Inflacja nie jest wtedy najważniejsza, a bank centralny w swojej polityce musi zwracać baczniejszą uwagę na zagadnienia wzrostu gospodarczego (model francusko-amerykański).
[srodtytul]Dbałość o krążenie[/srodtytul]
Bank centralny odpowiada także za bezpieczeństwo systemu bankowego. Funkcję tę realizuje na dwa sposoby. Może w jego ramach działać nadzór bankowy (ma wtedy uprawnienia kontrolne), ale niezależnie od tego ma dbać o zdolność do bieżącej obsługi rachunków bankowych i depozytów poprzez doprowadzanie do banków gotówki (zapewnianie płynności bankom komercyjnym), szczególnie wtedy, gdy niektóre banki nie mają możliwości funkcjonowania na rynku międzybankowym. Stąd też bank centralny określany jest też często mianem kredytodawcy ostatniej instancji (szansy).
Instytucja ta kreuje także infrastrukturę rozliczeniową dla systemu bankowego poprzez stworzenie lub wspomaganie stworzenia systemów rozliczeniowych, kreowanie izb rozliczeniowych, budowanie odpowiedniej infrastruktury informatycznej oraz, co bardzo ważne, ich nadzór i kontrolę. Dzięki temu klienci banków mogą być pewni, że skierowane przez nich przelewy i inne płatności bezpiecznie dotrą do adresatów tak krajowych, jak i zagranicznych. W Polsce bank centralny brał udział w powstawaniu Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych, systemów SYBIR, ELIKSIR czy SORBNET.