Ludowy Bank Chin (PBOC) jest bez wątpienia jednym z najbardziej osobliwych banków centralnych świata. Nie posiada co najmniej kilku cech, które większość z nich uważa za kamienie węgielne swojej wiarygodności. Przede wszystkim nie może się poszczycić niezależnością od władz, przez co niejasne i zmienne są cele jego działalności. Podczas gdy większość siostrzanych instytucji stoi na straży stabilności cen, w przypadku PBOC sterowanie ich dynamiką wydaje się tylko narzędziem do realizacji innych zadań. – We współczesnych Chinach inflacja jest zawsze formą opodatkowania oszczędzających w celu sfinansowania rządu – napisał niedawno na łamach portalu Caixin Andy Xie, były główny ekonomista w Azji banku Morgan Stanley. To oczywiście tylko domysły, ale Ludowy Bank Chin robi niewiele, aby im zapobiegać. W dobie rosnącej przejrzystości i przewidywalności polityki pieniężnej jawi się jako instytucja tajemnicza i nieczytelna.
[srodtytul]Strażnik rekordowych rezerw[/srodtytul]
Do końca lat 40. za politykę pieniężną w Państwie Środka odpowiadał Bank Centralny Republiki Chińskiej utworzony przez Kuomintang po zjednoczeniu kraju w 1928 r. Gdy tworzony przez tę partię rząd przegrał wojnę domową z komunistami, zachowując władzę wyłącznie na Tajwanie, siedzibę tej instytucji także przeniesiono z Szanghaju do Tajpej, stolicy tej wyspiarskiej prowincji. W 1949 r. komuniści skonsolidowali sektor finansowy i jedynym bankiem pozostał powstały rok wcześniej Ludowy Bank Chin. Jako taki pełnił też niektóre funkcje banku centralnego.
Ten stan rzeczy trwał do końca lat 70., gdy rozpoczęły się reformy gospodarcze Deng Xiaopinga. Bankowość komercyjną wyodrębniono wówczas z PBOC, tworząc cztery wielkie państwowe banki: Bank Chin, Chiński Bank Budowlany, Przemysłowo-Handlowy Bank Chin i Rolniczy Bank Chin. W 1983 r. rząd zadecydował, że PBOC stanie się oficjalnym bankiem centralnym, lecz status ten otrzymał on formalnie dopiero w 1995 r. Statut z tego roku, osiem lat później znowelizowany, stawia przed Ludowym Bankiem Chin kilkanaście zadań.
Tak jak inne banki centralne jest on odpowiedzialny za formułowanie i realizowanie polityki pieniężnej, emisję waluty, gwarantowanie bezpieczeństwa i sprawność systemu płatniczego, obsługę bankową budżetu państwa oraz zarządzanie jego rezerwami dewizowymi. Ze względu na ich wielkość, to ostatnie zadanie ma w Chinach szczególny charakter. Pod koniec 2010 r. rezerwy te sięgały 2,8 bln USD (8,4 bln zł). To więcej niż PKB Francji, piątej co do wielkości gospodarki świata (nie licząc strefy euro jako całości).