Carl Levin, przewodniczący komisji chce aby Departament Sprawiedliwości i Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) zbadały czy banki Goldman Sachs i Deutsche Bank nie złamały prawa. Chodzi o sprzedaż klientom instrumentów dłużnych np. CDO oraz RMBS zabezpieczonych ryzykownymi wierzytelnościami hipotecznymi.
Banki opierały swoje CDO na najgorszych pod względem ryzyka kredytach, a następnie papiery były sprzedawane jako instrumenty inwestycyjne. Ujmując w prostych słowach banki sprzedawały klientom ryzyko niespłacenia kredytów (zwłaszcza hipotecznych).
Gdy pękła więc bańka nieruchomościowa rozdmuchana tanimi i łatwymi pożyczkami, banki zarobiły na sprzedanych papierach, które były oparte na tych niespłaconych kredytach. Z raportu wynika, że oba banki wiedziały, że instrumenty finansowe, które sprzedają wkrótce stracą na wartości. Mimo to nie poinformowały o tym swoich klientów.
Komisja wyliczyła, że amerykańskie banki w latach 2004-2008 sprzedały papiery RMBS o wartości 2,5 bln dol., a instrumenty CDO za 1,4 bln dol.
- Jestem za przekazaniem tej sprawy Departamentowi Sprawiedliwości i SEC. Moim zdaniem Goldman w jawny sposób wprowadzał klientów w błąd – oświadczył Carl Levin