Ustawa antyspreadowa zaczęła obowiązywać

Dziś wchodzą w życie tzw. przepisy antyspreadowe. Pozwolą one spłacać kredyt bezpośrednio we frankach czy euro bez dodatkowych opłat

Publikacja: 26.08.2011 04:23

Ustawa antyspreadowa zaczęła obowiązywać

Foto: Fotorzepa, MW Michał Walczak

Kredytobiorca zadłużony w walucie obcej może spłacać raty kredytu bezpośrednio daną walutą, zakupioną w dowolnym miejscu, np. w innym banku czy kantorze. Zmiany mają objąć zarówno nowe kredyty, jak i  już zawarte, w części niespłaconej do dnia wejścia w życie ustawy. Ponadto w umowie kredytowej będzie musiała zostać zapisana maksymalna wysokość spreadu (różnicy między kursem kupna i sprzedaży), który bank będzie stosował.

Wcześniej spłatę rat kredytowych bezpośrednio  w obcej walucie, w tym kupionej w innej instytucji,  umożliwiła rekomendacja nadzoru finansowego. Jednak część banków pobierała za zmianę sposobu spłaty wysokie opłaty.

Banki zazwyczaj przeliczają kredyty walutowe na złote po swoich wewnętrznych kursach: przy udzielaniu i wypłacie kredytu – po kursie kupna, a przy przeliczaniu rat – po kursie sprzedaży. Różnica, czyli tzw. spread, zawyża koszty obsługi kredytu. W zależności od banku spread wynosi od  5 do ponad 12 proc.

Ostatnio duże wahania kursów walutowych miały wpływ na zwiększenie się spreadów w ujęciu kwotowym dla euro oraz franka szwajcarskiego. – W okresie rekordowo wysokiego kursu franka (który kosztował nawet powyżej 4 zł) różnica między kupnem a sprzedażą tej waluty wynosiła aż 27 groszy. Ostatnio to 24 grosze – wylicza Marcin Zienkiewicz, analityk porównywarki finansowej Comperia.pl. Rok temu spread dla szwajcarskiej waluty wynosił 20 groszy.

– Wejście w życie ustawy antyspreadowej na razie nie ma większego wpływu na wysokość spreadów w bankach – uważa Marcin Zienkiewicz.

Banki
Polacy sprawdzają umowy bankowe. Od czerwca mają być prostsze
Banki
Kwietniowa inflacja przypieczętowała obniżkę stóp procentowych w maju?
Banki
Kredyty frankowe przestają być obciążeniem dla mBanku
Banki
Pekao nie będzie składał oferty na zakup Santander BP
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Banki
Dobre wyniki Santandera na początku 2025 r. Co mówi zarząd o sprzedaży banku?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne