Do końca roku w bazie prowadzonej przez Biuro Informacji Kredytowej znajdzie się ponad 700 tys. informacji o podmiotach gospodarczych. Ma to przyspieszyć proces udzielania kredytów.
Do wymiany informacji o zobowiązaniach przedsiębiorców przystąpiły trzy nowe banki: Bank BGŻ, Meritum Bank i największy bank - PKO Bank Polski. Banki, które mają już współpracę z BIK w obszarze wymiany informacji o przedsiębiorstwach w ramach SI BIK Przedsiębiorca to Polbank, BZ WBK, ING Bank Śląski, PSA oraz FM Bank.
W Biurze Informacji Kredytowej zintegrowano dwa systemy - SI BIK – Klient Indywidualny oraz SI BIK – Przedsiębiorca. Dzięki temu ocena wiarygodności i zdolności kredytowej klienta jest pełniejsza. Wielu klientów banków posiada, obok zobowiązań wynikających z prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej, dodatkowe zobowiązania jako konsument. Pozytywna historia kredytowa takiego klienta banku może mieć dla niego jako przedsiębiorcy dodatkowe, korzystne znaczenie. Połączenie systemów oraz jego rozbudowa i przystępowanie do niego kolejnych banków ma przyczynić się do usprawnienia procedur by przyśpieszyć proces udzielania kredytów.
Dane znajdujące się w zasobach BIK uproszczą procedury podejmowania decyzji kredytowych, a to przekłada się na łatwiejszy i szybszy dostęp do usług bankowych. Oprócz informacji o zobowiązaniach przedsiębiorców wobec banków, dzięki współpracy BIK z Biurem Informacji Gospodarczej InfoMonitor, możliwe jest sprawdzenie zaległych płatności firmy spoza sektora bankowego. – mówi „Rz" Krzysztof Markowski, prezes Biura Informacji Kredytowej. - Na dzień 23 sierpnia liczba informacji o podmiotach gospodarczych występujących jako główny kredytobiorca lub współkredytobiorca wynosiła ok 240 tys.. Teraz, gdy umowę podpisał z nami PKO BP oraz inny duży bank, którego nazwy nie mogę na razie podać do publicznej wiadomości, liczba ta powinna się co najmniej podwoić.
SI BIK - Przedsiębiorca to prócz dostępu do bazy danych Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor również możliwość weryfikacji dokumentów w Systemie Dokumenty Zastrzeżone, prowadzonym przez ZBP. Przystąpienie do systemu kolejnych banków zwiększa jakość oceny ryzyka kredytowego i wiarygodności kredytowej przedsiębiorstw.