Granitowa moneta o nominale 1 łata to dysk (22 mm) z kamienia w obwódce ze srebra (całość ma 35 mm średnicy). Na aersie jest wyryte słowo LATVIJA, a na rewersie - ludowy ornament. Wyprodukowała je mennica w Finlandii wg. projektu łotewskich artystów.

W komentarzu do nowej monety bank tłumaczy, że kamień był zawsze ważny w kulturze łotewskiej. Głazy granitowe były w czasach pogańskich czczone i stanowiły miejsca kultu; do dziś Łotysze lubią i chętnie wykonują kamienne rzeźby i ozdoby.

„Mówi się, że skały posiadają szczególny rodzaj energii, ale ważne jest, aby pamiętać, że Ziemia to ciało kosmiczne, które zbudowane jest także ze skał. Bałtowie zawsze przypisane kamieniom wielkie znaczenie symboliczne: oznaczały wieczność i ponadczasowość" - czytamy w nietypowym dla instytucji finansowej komentarzu Banku Łotwy.

Monety z granitu zostały wyemitowane w 7000 egzemplarzy. Można nimi płacić za chleb i mleko, ale lepiej zachować w kolekcji. Jedna moneta kosztuje bowiem 33,2 łata (ok. 60 dol.).

Wcześniejsze kolekcjonerskie emisje Banku Łotwy były nie mniej ciekawe.  M.in. monety z kawałkami bursztynu, kwadratowe, czy wizerunkami zwierząt (m.in. świni i żaby).