LBG zmuszony jest zmniejszyć liczbę oddziałów na mocy postanowienia Komisji Europejskiej. Od ich sprzedaży Komisja uzależniła zgodę na przejęcie przez LBG (wówczas Lloyds TSB) banku HBOS w okresie narastania finansowego kryzysu z lat 2008-09.
LBG jest bankiem częściowo znacjonalizowanym. Ok. 40 proc. udziałów jest własnością ministerstwa skarbu. Bank został dokapitalizowany z pieniędzy podatnika. Wartość transakcji jest o połowę niższa niż 1,5 mld funtów, o której była mowa jeszcze rok temu.
"Sądzimy, że cena, którą płacimy za oddziały LBG odzwierciedla ich rzeczywistą wartość" - powiedział BBC dyrektor generalny Co-op Peter Marks.
Bankowość spółdzielcza obecnie będąca marginesem podwoi liczbę oddziałów i będzie ich miała ok. 1 tys. Oddziały LBG, które przejmie Co-op od lata 2013 r. będą działać pod nową marką TSB.
Udział Co-operative Group w rynku bankowości detalicznej przyrośnie z 1,0 proc. do 7,0 proc., a liczba klientów indywidualnych powiększy się o 4,8 mln. Nowa powiększona grupa będzie korzystała z systemu informatycznego LBG i jego kadry menedżerskiej.