Narodowy Bank Ukrainy (NBU) od końca 2016 r testuje projekt możliwego wprowadzenia cyfrowego pieniądza tzw. e-hrywny - narodowej cyfrowej waluty na bazie technologii blockchain. Ma ona zminimalizować koszty transakcji przelewu pieniędzy od jednego uczestnika rynku pieniężnego Ukrainy do drugiego. Operacje odbywają się z błyskawiczną prędkością.

Do obrotu trafiły niewielkie partie e-hrywien. Operacje z nimi są testowane przez określone grupy docelowe z udziałem ekspertów NBU, firm-wolontariuszy i Banku Światowego - głosi komunikat banku.

E-hrywna ma stanowić alternatywę dla płatności w handlu detalicznym. Na razie jednak pilotaż nie pozwolił na pełną ocenę atrakcyjności elektronicznej waluty dla Ukraińców. Bank centralny policzył, że obecnie najpopularniejszym na Ukrainie sposobem zapłaty jest w detalu karta bankowa (ponad 50 proc. transakcji).

Liczba kart rośnie. W I kw. tego roku Ukraińcy posiadali 61,8 mln kart płatniczych. To o 4 proc. więcej niż w poprzednim kwartale. Z tego ponad 60 proc. stanowią tzw. karty aktywne, a wśród nich co ósma to karta zbliżeniowa. W 2018 r. liczba operacji z wykorzystaniem terminali płatniczych zwiększyła się o 27 proc.

Wprowadzenie e-hrywny jest możliwe według jednego z dwóch schematów: centralizowanego, w którym NBU występuje jako jedyny emiter wirtualnego pieniądza; lub poprzez decentralizacje czyli kiedy możliwość emisji e-hrywien będą miały banki komercyjne i inne instytucje finansowe pod nadzorem banku centralnego.