Proponowane zmiany mają zlikwidować najważniejsze bariery dla rozwoju banków hipotecznych i emitowanych przez nie listów zastawnych, co w konsekwencji powinno obniżyć koszty kredytów przez możliwość pozyskiwania tańszego finansowania.
Projekt zakłada zmiany w kilku ustawach, m.in. w prawie upadłościowym zwiększające ustawową ochronę praw wierzycieli z listów zastawnych, w ustawie o podatku i dochodowym.
Kolejne zmiany mają zwiększyć możliwości inwestowania w listy zastawne przez otwarte fundusze emerytalne i spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe.
Założono, że nowe regulacje będą obowiązywać od 1 stycznia 2015 r., choć ten termin może być dłuższy dla zapewnienia odpowiedniego vacatio legis.
Na te zmiany czekają bankowcy, bo listy zastawne są stabilnym źródłem finansowania akcji kredytowej, ale ze względu na bariery prawne utrudniające w Polsce odgrywają niewielką rolę (według ostatnich dostępnych danych finansują zaledwie 0,8 proc. kredytów mieszkaniowych). - Wsparcie akcji kredytowej w sektorze detalicznym przez banki hipoteczne może stanowić jeden ze sposobów rozwiązania problemu dywersyfikacji źródeł refinansowania, jaki obecnie obserwujemy w polskich bankach. Aktualnie długoletnie kredyty są finansowane krótkoterminowymi lokatami i wkładami a'vista - mówi Piotr Cyburt, prezes mBanku Hipotecznego.