Trudniej manipulować LIBOR

Unia Europejska zaostrzy nadzór nad systemem ustalania poziomu referencyjnych stóp procentowych, takich jak LIBOR czy EURIBOR.

Publikacja: 15.02.2015 21:00

Unia Europejska zaostrzy nadzór nad systemem ustalania poziomu referencyjnych stóp procentowych.

Unia Europejska zaostrzy nadzór nad systemem ustalania poziomu referencyjnych stóp procentowych.

Foto: Bloomberg

Bardziej ścisły nadzór ma pomóc w walce z osiąganiem przez sektor bankowy nieuprawnionych zysków i ich działaniami na szkodę rynku i konsumentów. I działanie to w pełni popiera Rada Europejska.

Koordynacją nadzoru bankowego we wszystkich 28 krajach Unii Europejskiej zajmie się Europejski Urząd Nadzoru Rynków i Papierów Wartościowych (ESMA). Ma on uniemożliwić manipulowanie referencyjnymi stopami LIBOR, czyli dzienną stopą oprocentowania kredytu międzybankowego, i EURIBOR – tą samą stopą w strefie euro. W latach 2007–2010, czyli w okresie apogeum kryzysu finansowego, największe światowe banki manipulowały stopami referencyjnymi. Łącznie podejrzanych było 20 instytucji finansowych. Skandal wykryli Amerykanie, a łączna kara nałożona na banki sięgnęła kilkunastu miliardów dolarów. Tylko w 2014 roku sześć globalnych banków zostało ukaranych karą o łącznej wartości 4,3 mld dol.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Banki
W Banku Millennium więcej ugód niż pozwów. Kiedy koniec sagi frankowej?
Banki
Sprzedaż Santander Bank Polska da impuls do dużych przetasowań na rynku?
Banki
ING BSK i Citi Handlowy pokazały dobre wyniki
Banki
Kryptowalutowa afera korupcyjna na Litwie. Zamieszany urzędnik banku centralnego
Banki
Zysk Citi Handlowego powyżej oczekiwań rynkowych
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem