Reklama
Rozwiń

Najlepszy szef banku centralnego? Niespodzianka

Elwira Nabiullina szefowa Banku Rosji została uznana za najlepszego prezesa banku centralnego na świecie w tym roku.

Aktualizacja: 10.10.2015 13:07 Publikacja: 10.10.2015 10:55

Elwira Nabiullina szefowa Banku Rosji

Elwira Nabiullina szefowa Banku Rosji

Foto: Bloomberg

Rosjanka odebrała w Limie specjalną premię miesięcznika Euromoney, podczas corocznego spotkania kierownictw MFW i Banku Światowego.

- Ta nagroda jest dla mnie zaszczytem i chcę podziękować wszystkim za wysoką ocenę wysiłków Banku Rosji, moich kolegów w Rosji i za granicą w tym nieprostym okresie - cytuje Nabiulliną agencja Prime.

Według pani prezes, gospodarka Rosji musiała wytrzymać prawdziwy „sztorm ekonomiczny", którego skutki są zauważalne do dziś.

- Nie oczekujemy w najbliższym czasie zmian w zewnętrznym klimacie biznesowym, ale mamy nadzieję, że Rosja wznowi wzrost gospodarczy w zmienionych warunkach niskich cen ropy i wzrostu nieokreślonego na rynkach światowych - dodała Rosjanka. Była minister gospodarki w rządzie Władimira Putina unikała mówienia o aktualnej sytuacji politycznej w relacjach Rosja - reszta świata. Przyznała, że po pogorszeniu zewnętrznych warunków, głównym zadaniem banku centralnego było zmniejszenie skutków szoku i pomoc w przystosowaniu się bankowości kraju do nowych zasad.

- Zrezygnowaliśmy z szybkich rozwiązań, które mogłyby stworzyć iluzję krótkotrwałego sukcesu, ale nie pomogłyby w rozwiązaniu realnych problemów - wyjaśniła. Londyński magazyn Euromoney od 1991 r przyznaje coroczną nagrodę dla lidera w bankowości, finansach i inwestycjach, wybierając go wśród 70 krajów. W 2010 r magazyn The Banker przyznał Aleksiejowi Kudrinowi, tytuł najlepszego ministra finansów na świecie, za skuteczne przeciwdziałanie skutkom globalnego kryzysu w Rosji. Kudrin był najpoważniejszym kandydatem na szefa banku centralnego, ale dla Putina był zbyt samodzielny i niezależny w poglądach.

Nabiullina była w Rosji krytykowana za zbytnią uległość wobec Kremla, szokową podwyżkę stóp procentowych w grudniu 2014 r co spowodowało załamanie kursu rubla, oraz brak wyraźnej polityki monetarnej.

Banki
Jak pogodzić cyfrową Alfę z tradycyjnymi Boomersami? Banki mają problem
Banki
Pekao i PZU dogadują szczegóły połączenia
Banki
MF nie chce karać „złych banków”. Ale i tak dołoży im podatków
Banki
Banki z satysfakcją przyjmują wyrok TSUE
Banki
Bank Anglii nie zmienił stóp procentowych