Unia bankowa zwiększy bezpieczeństwo depozytów

Bruksela proponuje wspólny unijny system gwarancji depozytów bankowych. Berlin jest przeciw.

Publikacja: 24.11.2015 21:00

Unia bankowa zwiększy bezpieczeństwo depozytów

Foto: Bloomberg

Komisja Europejska przedstawiła we wtorek projekt Europejskiego Systemu Gwarantowania Depozytów (ESGD). To trzeci i jednocześnie ostatni etap unii bankowej, która ma zmniejszać ryzyko problemów na rynkach finansowych.

We Frankfurcie, w ramach EBC, działa od 4 listopada 2014 r. Jednolity Mechanizm Nadzorczy, czyli wspólny nadzór nad bankami o znaczeniu systemowym. Chodzi o te, które posiadają aktywa większe niż 30 mld euro lub 20 proc. PKB kraju, w którym są ulokowane. Dla tej samej grupy instytucji powołano Jednolitą Radę ds. Restrukturyzacji i Uporządkowanej Likwidacji. To europejski organ, który będzie podejmował decyzje o restrukturyzowaniu lub zamykaniu ponadnarodowych banków, tak żeby wykluczyć ryzyko politycznie motywowanych narodowych decyzji. Drugi filar jest już prawem unijnym, rozpocznie działalność od 1 stycznia 2016 r. i będzie stopniowo przejmował obowiązki narodowych instytucji nadzorczych. Wreszcie trzeci filar to wspólne gwarantowanie depozytów.

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Banki
Zysk Pekao wyraźnie powyżej oczekiwań. Mocny początek roku
Banki
Lista hańby. Największe banki UE wciąż wspierają rosyjską wojnę
Banki
Lepszy początek roku Deutsche Banku, gorszy BNP Paribas
Banki
Saga frankowa drenuje banki. Czy uchwała Sądu Najwyższego coś zmieni?
Banki
Zmiany w zarządzie największego polskiego banku. Nowy wiceprezes PKO
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił