Działająca w 160 krajach i jurysdykcjach Grupa Citi wybrała Olsztyn na siedzibę centrum rozliczeniowego w 2000 r. Od 2005 r. działa tu również centrum operacyjne Citibank Europe, które razem z warszawskimi biurami tworzy jedną z najbardziej dynamicznych firm sektora usług wspólnych w Polsce. Grupa Citi do końca 2021 r. zwiększy zatrudnienie w Olsztynie o ponad 40 proc., czyli niemal o 300 osób.
– Citi planuje dalej rozwijać swoje centrum usług dla biznesu w Polsce. Dotychczasowe doświadczenia pokazały, że nasz kraj konkuruje przede wszystkim dostępnością świetnie wykształconych pracowników, posługujących się językami obcymi i posiadających wiele innych umiejętności, które doskonale wpisują się w potrzeby globalnych instytucji – mówi Sławomir S. Sikora, prezes Banku Citi Handlowy i grupy Citi w Polsce. Przekonuje, że dla takich osób Citi jest atrakcyjnym pracodawcą, oferującym możliwości rozwoju kariery na całym świecie.
Citi jest głównym akcjonariuszem Banku Handlowego, dziesiątym pod względem wielkości aktywów komercyjnego kredytodawcy w Polsce, ale działa tu także oddział Citibank Europe plc, świadczący usługi na rzecz innych podmiotów z grupy. Spółka ta jest już pod względem zatrudnienia wyraźnie większa niż sam polski bank należący do Citi: w kwietniu zatrudniała 4,35 tys. osób w porównaniu z ponad 3,4 tys. w przypadku banku. Do końca tego roku polski oddział Citibank Europe plc, świadczący usługi na rzecz 90 krajów w 29 językach, ma zatrudniać ponad 4,7 tys. osób. Oprócz wspomnianego olsztyńskiego biura ma jeszcze trzy duże w Warszawie.
Sektor usług dla biznesu w Polsce bardzo szybko się rozwija, w tym także podmioty typu SSC (shared services center), czyli wydzielone centra usługowe założone i pracujące wewnątrz i na rzecz grupy firm albo związanych ze sobą organizacji lub instytucji. O ile w polskich bankach zatrudnienie systematycznie spada ze względu na cyfryzację i automatyzację, to jednak wyraźnie widać, że dzieje się to w oddziałach z powodu ich malejącej liczby. Z kolei w centralach – na co wskazują dane Komisji Nadzoru Finansowego – zatrudnienie rośnie ze względu m.in. na kolejne wymogi i obowiązki regulacyjne nakładane na banki oraz budowę i utrzymanie systemów informatycznych. Dane KNF dotyczące sektora bankowego nie obejmują podmiotów typu SSC.