fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Komu napchał kieszenie Bank Anglii?

Bloomberg
Dzięki luźnej polityce pieniężnej Banku Anglii polegającej na pompowaniu do gospodarki dodatkowego drukowanego pieniądza najbardziej skorzystali najbogatsi Brytyjczycy
Brytyjski bank centralny w ramach swojego programu ilościowego luzowania polityki pieniężnej (quantitative easing – QE) rzucił na rynek 375 miliardów funtów kupując obligacje państwowe. Te zakupy wywindowały ceny papierów dłużnych, a także akcji, o około 600 miliardów funtów, czyli o 26 proc. Na każde gospodarstwo domowe daje to po 10 tys. funtów, ale, jak przyznał Bank Anglii, 40 proc. z kwoty 600 mld GBP trafiło do 5 proc. najbogatszych gospodarstw.
Bank Anglii zapewnia jednak, że jego QE pomogło wszystkim grupom społecznym, gdyż zapobiegło jeszcze głębszej recesji w gospodarce. Obligacje zaczął on skupować w 2009 roku po dużym spadku cen w dwóch poprzednich latach. Odpowiadając na pytania członków komitetu Izby Gmin zajmującego się finansami państwa Bank Anglii napisał, że bez dokonywanych przezeń zakupów aktywów większość obywateli Zjednoczonego Królestwa byłaby w gorszej sytuacji niż obecnie.
Strategia banku centralnego, który utrzymuje stopy procentowe na niskim poziomie, jest krytykowana m. in. przez grupy reprezentujące oszczędzających i emerytów.
Źródło: ekonomia24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA