fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Energianews

Kto odkupi polskie koncesje od ExxonMobilu? - przegląd prasy

Najciekawsze newsy z branży energetycznej wybrał Bartosz Mszyca
:: "Parkiet": Gazowy FX Energy wejdzie na GPW? Biuro maklerskie ING Securities ma w portfelu spółek przygotowywanych do publicznej oferty akcji firmę FX Energy, notowaną na amerykańskiej giełdzie Nasdaq – wynika z nieoficjalnych informacji „Parkietu". – Nie potwierdzam, nie zaprzeczam – mówi osoba zbliżona do brokera. FX Energy to spółka z sektora wydobywczego. Zajmuje się poszukiwaniami złóż ropy i gazu i ich wydobyciem. Prowadzi działalność w Stanach Zjednoczonych, ale główny biznes ma w Polsce. W jej strukturach są byli pracownicy Państwowego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. Firmy nadal kooperują. Mają joint venture. Amerykanie potwierdzają, że myśleli o warszawskiej giełdzie. (wydanie papierowe)
:: "Parkiet": Niepewny los gazowych inwestycji. Część spółek energetycznych wstrzymuje się z ostatecznymi decyzjami o budowie elektrociepłowni gazowych, bo wciąż nie wiedzą, jaki będzie dalszy los wsparcia dla tego typu instalacji. Do tej pory firmy produkujące energię z gazu w tzw. kogeneracji, a więc wytwarzające jednocześnie ciepło i prąd, mogły liczyć na pomoc finansową w postaci żółtych certyfikatów. Jednak wsparcie to kończy się w tym roku, a nowe przepisy jeszcze nie zostały uchwalone.
:: "Parkiet": PKN Orlen - Będą przeszacowania. PKN Orlen spodziewa się pogorszenia wyniku netto w II kwartale tego roku z powodu spadającej ceny ropy naftowej oraz osłabienia się złotego. Pierwszy czynnik przyczyni się do obniżenia wyceny zapasów surowca, a drugi wpłynie na przeszacowanie wartości kredytów.
:: "Dziennik Gazeta Prawna": Hutton i Total mogą odkupić polskie koncesje od ExxonMobilu. Nieoficjalnie wiadomo, że francuski Total i brytyjski Hutton Energy rozmawiają z Amerykanami o przejęciu praw do poszukiwań gazu łupkowego w Polsce. ExxonMobil zapewnia, że nie podjął jeszcze decyzji, jakie rozwiązanie wybierze, ale trudno się spodziewać, że odda je z powrotem resortowi środowiska. (wydanie papierowe)
:: "Dziennik Gazeta Prawna": Polska energetyka mało innowacyjna. Wydatki zachodnich koncernów energetycznych na rozwój idą w setki milionów euro. Nasze elektrownie zapewniają, że nie zostają w tyle, ale nawet nie wiedzą, ile wydają na ten cel.
:: "Gazeta Wyborcza": Amerykańska niezależność energetyczna z łupków. W tym roku 12,5 proc. ropy naftowej wydobywanej w USA będzie pochodzić z łupków, a do końca dekady wydobycie ropy z łupków niemal się podwoi - zapowiada amerykańska administracja. We wtorek po raz pierwszy oficjalne dane o eksploatacji ropy z łupków ogłosiła amerykańska rządowa Agencja Informacji Energetycznej (EIA), prezentując też pierwsze oficjalne prognozy wydobycia tego surowca. Według EIA w tym roku amerykańscy nafciarze wydobędą z łupków ok. 36 mln ton ropy, czyli jedną ósmą całego jej wydobycia w Stanach Zjednoczonych.
Źródło: energianews.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA