fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Energianews

Iran zwiększy wydobycie ropy

Bloomberg
Iwona Trusewicz
W ciągu trzech najbliższych lat islamska republika chce zwiększyć wydobycie ropy o 28 proc., a eksport o 32 proc. Na razie jedno i drugie spada
Przedstawiciel Iranu uczestniczy w odbywającym się w Rosji X Kongresie Ropy i Gazu. Podczas wystąpienia Achmed Halebani, wiceminister przemysłu naftowego i prezes narodowej spółki paliwowej NIOC, zapowiedział wzrost wydobycia i sprzedaży do 2015 r.
Według ministra, zasoby ropy w Iranie wynoszą ok. 155 mld baryłek, a węglowodorów (ropa, gaz) oceniane są na 358 mld baryłek naftowego ekwiwalentu. Zasoby gazu ziemnego to 33,1 bln m3.
W latach 2011-2015 poziom inwestycji w sektor paliwowy Iranu ma wynieść prawie 178 mld dol. Ma to skutkować wzrostem wydobycia w 2015 r. do 5,12 mln baryłek/doba i eksportu do 2,28 mln/baryłek doba. Irańczyk nie wyjaśnił, jak te plany mają się do wchodzących w życie od lipca embargo na zakup irańskiej ropy do Unii. Pod naciskiem USA zakupy zmniejszyły też inne kraje, m.in. Indie, Turcja i największy odbiorca - Chiny.
Na czym Iran opiera dane o wzroście eksportu i kto miałby więcej kupować - nie wiadomo. Teheran liczy, że do 2015 r. sankcje przestaną obowiązywać. Halebani podkreślił, że Iran chce zwiększyć współpracę z rosyjskimi koncernami w dziedzinie produkcji urządzeń wydobywczych oraz samego wydobycia i przerobu.
Źródło: energianews.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA