fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Auta hybrydowe: rychły rozwód BMW i PSA

ROL
BMW przejmie całość albo przynajmniej większość udziałów w spółce j. v. BPCE z PSA Peugeot Citroen zajmującej się pojazdami hybrydowymi — ujawnił dziennik „La Tribune"
Rozmowy w tej sprawie są prowadzone na najwyższym szczeblu. Niemcom nie spodobało się związanie się grupy francuskiej z General Motors, niepokoi ich też sytuacja finansowa partnera.
- W Monachium zastanawiają się nad zmianą akcjonariatu w spółce o równych udziałach. Powinno to zakończyć się w najbliższym czasie, a najbardziej prawdopodobnym rozwiązaniem będzie rozstanie się parterów i przejecie przez BMW reszty udziałów — informują przedstawiciele sektora motoryzacji.
Nie można jednak wykluczyć przejęcia przez Niemców tylko większościowego pakietu i zostawienia reszty Francuzom. Informacja powinna pojawić się w najbliższych dniach — dodają.
Spółkę BPCE powołano ponad rok temu. Kilkaset osób pracuje w Monachium, większość stanowią pracownicy firmy bawarskiej. Spółka ma organizować wspólne zakupy, projektować i wypuszczać na rynek komponenty do układów napędu pojazdów hybrydowych. Produkcja miała ruszyć pod koniec 2014 r. w Miluzie, z udziałem 250-300 pracowników. Pierwsze samochody planowano w 2015-16 r.

Niepokoje Niemców

Sojusz PSA zawarty z GM w lutym nieprzyjemnie zaskoczył Niemców i zmienił układ sił. Ponadto prezes Norbert Reithofer wyraził niedawno zaniepokojenie ewolucją sytuacji finansowej francuskiej grupy. BMW obawia się, że PSA nie ma dość pieniędzy, by dotrzymać zobowiązań inwestycyjnych.

Współpraca z Toyotą

Pod koniec marca Niemcy zaczęli współpracę z Toyotą w zakresie baterii nowych generacji, po podpisaniu 1 grudnia w Tokio listu intencyjnego. Obaj partnerzy pracują nad najnowszą technologią baterii litowo-jonowych do pojazdów elektrycznych i hybrydowych ładowanych ze zwykłej sieci albo napędzanych ogniwami paliwowymi.

Silniki spalinowe

Ewentualne zakończenie albo rozluźnienie współpracy przy projektowaniu i produkcji podzespołów do pojazdów hybrydowych nie wpłynie na wspólną produkcję silników spalinowych przez BMW i PSA. Od 2002 r. obie firmy produkują jednostki napędowe o pojemności 1,4, 1,6 i 1,6 turbo dla marki Mini i do samochodów 207, 208 i 308 Peugeota oraz C3, C4, DS3 i DS4 Citroena, uważane od lat za najlepsze w klasie 1,4-1,8 l.
Źródło: ekonomia24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA