fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Wyjątkowo dobre wyniki TP SA

Fotorzepa, Dariusz Majgier DM Dariusz Majgier
Wyniki Telekomunikacji Polskiej SA (TP SA) za 2007 rok - a także prognozy na 2008 rok - okazały się lepsze od oczekiwań, a dzięki zapowiedziom podniesienia dywidendy należy oczekiwać pozytywnej reakcji rynku, uważają analitycy. Nadal jednak zalecają ostrożność co do spółki ze względu na oczekiwany wzrost konkurencyjności na rynku telekomunikacyjnym.
- Oczekujemy pozytywnej reakcji rynku ze względu na proponowane zwroty oraz optymizm zarządu co do 2008 roku, co jednak nie zmienia naszego ostrożnego nastawienia ze względu na rosnącą konkurencyjność i nieprzewidywalne otoczenie regulacyjne - uważa Krzysztof Kaczmarczyk, analityk Deutsche Banku.
TP SA miała 616 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w IV kw. 2007 roku wobec 381 mln zł zysku rok wcześniej. Jest to wynik znacznie lepszy od oczekiwań rynkowych, których średnia wynosiła 502,2 mln zł. Analitycy spodziewali się w tym okresie wyniku netto w wysokości 483-533 mln zł.
Narastająco w I-IV kw. 2007 roku grupa miała 2.273 mln zł zysku wobec 2.094 mln zł zysku rok wcześniej przy obrotach odpowiednio 18.244 mln zł wobec 18.625 mln zł.
Kaczmarczyk zwraca uwagę, że wynik netto za ostatni kwartał był bardzo dobry, a przychody - zgodne z oczekiwaniami. "Natomiast EBITDA/ zysku netto okazało się lepsze od naszych oczekiwań i konsensusu rynkowego, na co wpłynęły przede wszystkim zaskakująco niskie pozostałe koszty operacyjne" - napisał analityk.
Podkreśla przy tym, że "tendencje dotyczące przychodów wydają się stabilne", przy spadku przychodów z telefonii stacjonarnej o 7% i wzroście przychodów z telefonii komórkowej o 9%.
TP SA spodziewa się, że jej skonsolidowane przychody spadną w 2008 roku o 1,0% wobec spadku o 2,0% w roku ubiegłym. Marża operacyjna brutto (GOM) ma wynieść 42-44% wobec 43% w 2007 roku. Wydatki inwestycyjne (CAPEX) mają w tym roku stanowić 14-16% przychodów wobec 20,2% w 2007 roku.
"Wszystkie te poziomy są wyższe od naszych oczekiwań. Prognoza ta oznacza przychody w wysokości 18,0 mld zł (o 0,3% powyżej naszych obecnych prognoz), EBITDA w wysokości 7,56-7,92 mld zł (5,0-10,0% powyżej naszych oczekiwań)" - czytamy w komentarzu UniCredit CA IB.
Analitycy CA IB są rozczarowani z powodu wyższych niż oczekiwali (13%) nakładów inwestycyjnych, ale stwierdzają, że wyższy oczekiwany zysk operacyjny przed amortyzacją (EBITDA) z nawiązką zrekompensuje wyższy CAPEX.
TP SA podała też, że chce zwiększyć dywidendę za 2007 rok do 1,50 zł na akcję wobec 1,40 zł wypłaconego z zysku za 2006 rok. Ponadto spółka planuje przeznaczyć kolejne 700 mln zł na skup akcji w tym roku, podała TP SA w prezentacji wyników za IV kw. 2007 roku. Prezes spółki Maciej Witucki zapowiedział jednak, że w kolejnych latach dywidenda prawdopodobnie nie będzie już tak wysoka, grupa ma bowiem zamiar zwiększać wydatki inwestycyjne.
Analityk DB zwrócił też uwagę, że wyniki za ostatni kwartał ub. roku potwierdzają przypuszczenie, że niedawne odejście członków zarządu nie miało nic wspólnego ze stanem finansowym telekomu.
Źródło: isb
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA