fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Nowy targ: Honorowy obywatel enkawudzista

Nowy Targ
Fotorzepa, Pio Piotr Guzik
Nowy Targ chce się pozbyć sowieckich żołnierzy z grona honorowych obywateli miasta
Miejskich radnych do podjęcia tematu ośmieliła akcja "Goń z pomnika bolszewika". Stowarzyszenie młodych prawicowców Koliber zachęca w niej samorządy, by pozbywały się symboli zniewolenia narodu z okresu PRL.
Sowieccy żołnierze zostali honorowymi obywatelami Nowego Targu w latach 60. i 70. ubiegłego wieku. Nowotarscy radni poprosili ostatnio krakowski Instytut Pamięci Narodowej o opinię na temat obdarzenia ich tym zaszczytem. Odpowiedź nie pozostawia wątpliwości: to honorowanie osób realizujących stalinowską politykę wymierzoną przeciwko Polsce.
– Najwyższa pora, by tym żołnierzom, zwłaszcza oficerowi NKWD Iwanowi Zołotarowi, honorowe obywatelstwo odebrać – mówi Tadeusz Morawa, radny z klubu Niezawisłość.
– Nieprzyzwoite jest wyróżnianie członków NKWD, którzy – jak Zołotar – brali udział w przygotowaniach do krwawej rozprawy z podziemiem niepodległościowym – mówi historyk dr Maciej Korkuć. – Takie honorowe tytuły i pomniki miały w sposób symboliczny utrwalać świadomość zależności PRL od ZSRR.
Aby jednak żołnierzy obywatelstwa pozbawić, zebrać się musi honorowa kapituła, która spotyka się zwykle raz w roku.  – Być może latem podejmiemy decyzję – mówi Mieczysław Glonek, szef kapituły i przewodniczący Rady Nowego Targu.
Z kolei w Limanowej rada miasta podjęła uchwałę o likwidacji pomnika Wdzięczności Armii Czerwonej. Choć monument jest zdewastowany, radni muszą poinformować o zamiarach Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, bo pomnik jest w "wykazie miejsc pamięci radzieckich obrońców ojczyzny poległych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej", o którym mówi umowa rządów Polski i Rosji z 1994 roku. Stanowi ona, że inicjatywy dotyczące miejsc pamięci i spoczynku żołnierzy armii sowieckiej powinny być konsultowane ze stroną rosyjską.
Ta zwleka z odpowiedzią. Przekonał się o tym Stargard Szczeciński, gdzie w centrum straszy zniszczona Kolumna Zwycięstwa – pomnik wdzięczności Armii Czerwonej – postawiona tu przez jeńców niemieckich na rozkaz żołnierzy z ZSRR. Starania o zburzenie lub przeniesienie kolumny na cmentarz wojenny trwają od 2005 roku. Zgody strony rosyjskiej dotąd nie ma.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA