fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nieruchomości

Zniknie MarcPol, powstanie drugi Feniks

Rzeczpospolita
Po wielu miesiącach sporów spółdzielnia mieszkaniowa Starówka i firma CEDIC, która planuje budowę obiektu mieszkaniowo-handlowego w miejscu dzisiejszego MarcPolu, doszły do porozumienia. Inwestor nie będzie blokował dojazdu do spółdzielczego bloku, a Starówka da zielone światło nowej inwestycji
– Porozumienie pomiędzy CEDIC [Central European Development Investment Company – red.] a spółdzielnią Starówka zostało podpisane w formie aktu notarialnego – informuje Małgorzata Gierwazik, rzecznik prasowy spółdzielni. – Posługując się językiem prawniczym – „została ustanowiona służebność przejazdu i przechodu”. Dla mieszkańców znaczy to tyle, że mają zagwarantowany swobodny dostęp do garażu podziemnego. Do tej pory owa dostępność była właśnie kwestią problematyczną – tłumaczy.
Konflikt między Starówką a firmą CEDIC zaczął się w połowie ubiegłego roku. Poszło o wjazd do miejsc parkingowych znajdujących się w spółdzielczym budynku przy ul. Siennej. Pas drogi dojazdowej jest własnością firmy CEDIC. Spółdzielnia starała się jednak o ustanowienie tzw. służebności przejazdu. W najgorętszych momentach sporu właściciel drogi zatarasował wjazd do garażu, tłumacząc, że spółdzielnia chce korzystać z cudzej nieruchomości, a jednocześnie odmawia współpracy nad przygotowaniami do nowej inwestycji, chociaż może na niej zyskać. Starówka na projekty budowlane firmy CEDIC patrzyła jednak niechętnym okiem, podnosząc m.in. kwestię zacienienia spółdzielczych mieszkań przez planowany obiekt. Nie obyło się bez protestów. Samorządowe Kolegium Odwoławcze utrzymało jednak w mocy wydane inwestorowi przez stołeczny ratusz warunki zabudowy i zagospodarowania terenu. Strony konfliktu postanowiły się porozumieć. Inwestor zaczął zaś negocjacje z sąsiadami – właścicielami spółdzielczych mieszkań, proponując im odszkodowania. Jak mówią obie strony, udało się osiągnąć kompromis. Władze firmy CEDIC zapowiadają, że inwestycja mogłaby ruszyć już w przyszłym roku. – Przygotowania są w toku – powiedział nam Alex Lacroix, prezes spółki. Jak informują pracownicy biura prasowego urzędu miasta, inwestor, który ma już prawomocne warunki zabudowy, nie złożył na razie wniosku o pozwolenie na budowę. Wiadomo jednak, że w miejscu dziesiejszego MarcPolu, u zbiegu ul. Siennej i Żelaznej, inwestor planuje budowę ośmiopiętrowego obiektu mieszkalnego. Na parterze budynku ma się znaleźć miejsce na punkty handlowo-usługowe. Spółka zapowiada, że w nowym budynku na pewno nie zabraknie sklepów, do których mieszkańcy już zdążyli się przyzwyczaić. Na ostatnim piętrze inwestor przewidział penthose’y, a w podziemnym garażu mogłoby się znaleźć 170 stanowisk. CEDIC zapowiada także urządzenie zieleni wokół budynków przy Siennej. Zgodnie z warunkami zabudowy na pierwszym piętrze mogłyby się znaleźć pracownie (np. dla przedstawicieli wolnych zawodów). Jak informują urzędnicy z ratusza, maksymalna wysokość zabudowy do ósmego piętra to 29 metrów. — Dopuszczalna jest realizacja penthouse’ów do wysokości 33 metrów. Ich powierzchnia nie może przekraczać jednak połowy powierzchni ostatniej kondygnacji – zastrzegają urzędnicy. Szerokość elewacji od strony ul. Żelaznej ma wynosić ok. 65 m, a od strony ul. Siennej ok. 55 m.Powierzchnia użytkowa mieszkań i pracowni ma wynieść ok. 11 tys. mkw., a powierzchnia użytkowa handlu i usług – 1 tys. mkw.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA