Telewizja

Ukryte taśmy stanu wojennego – dokument

WAF, Zbigniew Chmurzyński Zbigniew Chmurzyński
Zrealizowany przez Krystynę Mokrosińską film gromadzi nieznane dotąd materiały, które najczęściej zostały nielegalnie wyniesione z TVP albo przetrzymane mimo nakazu zniszczenia.
Nie jest ich wiele, bo te kompromitujące ówczesną władzę i pomagających jej dziennikarzy w większości zaginęły. Niszczono także materiały, które były realizowane zgodnie z zamysłem władzy.
– Trafiliśmy na wywiad z maja 1981 roku z generałem Wojciechem Jaruzelskim, który został zdjęty z anteny przez Stefana Olszowskiego, szefa Biura Prasy KC PZPR – wylicza Krystyna Mokrosińska. – Taśma została wyniesiona z telewizji i dopiero teraz do nas wróciła. Ale jednak telewizyjne archiwa są bardzo spustoszone. W filmie znalazły się też materiały z Łodzi, Poznania, Krakowa. W tym ostatnim mieście autorka dokumentu pokazuje wydarzenia z perspektywy trzech ekip: są zdjęcia z Nowej Huty robione przez reżimową telewizję, realizowane przez SB i Niezależną Telewizję Mistrzejowice. Zachowała się też niemal komiczna relacja z aresztowania Piotra Skrzyneckiego, któremu postawiono zarzuty nieumiejętności obywatelskiego zachowania, a nawet nawoływania do niepokojów.
Wśród odzyskanych taśm są też te pokazujące propagandowe przygotowania władzy kilka dni przed stanem wojennym. W Katowicach nakręcono zdjęcia z poligonów wojskowych, materiały o inicjatywach młodzieżowych popierających ówczesną władzę. TVP 2 | 19.25 | WTOREK WYBRANE Z TYGODNIA Sieroty spod znaku wrony 10.35, TVP Historia, wtorek Opowieść o dzieciach, których rodzice zostali internowani 13 grudnia 1981 r. Przerwany film 13.25, TVP Historia, wtorek Próba pokazania stanu emocjonalnego i samopoczucia społeczeństwa polskiego od sierpnia 1980 do grudnia 1981 r. Tak było 22.20, TVP Historia, wtorek Film Krzysztofa Tchórzewskiego z unikatowymi materiałami z I Krajowego Zjazdu NSZZ „Solidarność". O początkach wolnych mediów w Polsce opowiadają m.in. Krystyna Janda, Ewa Dałkowska, Kazimierz Kaczor, Ernest Bryll i Olgierd Łukaszewicz. Od grudnia do grudnia 0.12, TVP Info, wtorek To, co stało się 13 grudnia 1981 r., podtrzymało podział jałtański na świecie, przedłużyło agonię komunizmu o dziesięć lat. Czy możliwe było inne rozwiązanie? Aby odpowiedzieć na to pytanie, autorzy filmu Ryszard Bugajski i Marek Stypułkowski sięgnęli po świadectwa wielu polityków polskich, radzieckich i amerykańskich. Są wśród nich: Wojciech Jaruzelski, Mieczysław Rakowski, płk Ryszard Kukliński, Anatolij Grabikow – wówczas szef Sztabu Układu Warszawskiego, Jan Nowak-Jeziorański, Zbigniew Brzeziński i Richard Pipes.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL