fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Reformy najważniejsze

Fotorzepa, Szymon Laszewski Szymon Laszewski
Polska powinna dokończyć konsolidację finansów publicznych, ograniczyć rolę państwa w gospodarce i zakończyć reformę emerytalną – uważa Erik Berglof, główny ekonomista Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju
Z zaprezentowanego przez niego w siedzibie NBP raportu Transition Report 2011 wynika, ż wzrost gospodarczy w tym roku wyniesie 3,7 proc., jednak kryzys w strefie euro może zagrozić całej Europie środkowo-Wschodniej, dlatego rządy państw tego regionu powinny przygotować gospodarki na spodziewane szoki.
Prognozy banku wskazują, że inflacja w tym roku sięgnie 4 proc., zaś deficyt finansów publicznych powinien wynieść 5,7 proc. PKB, (rząd zakłada, że spadnie z 7,9 proc. PKB w 2010 roku do 5,6 proc. PKB w tym).
- Wzrost gospodarczy na poziomie 3-4 proc. w średnim okresie jest wykonalny - ocenia EBOiR w rozdziale dotyczącym Polski. - Jednak utrzymanie wzrostu PKB zależy m.in. od poziomu kredytowania przedsiębiorstw przez sektor bankowy oraz przeprowadzenia niezbędnych reform strukturalnych.
Berglof podkreślił, że priorytetem na 2012 rok powinno dla Polski być wprowadzenie strategii konsolidacji finansów publicznych. Tylko w ten sposób będziemy w stanie utrzymać zaufanie inwestorów. Ważnym zadaniem dla polskiego rządu – w ocenie EBOR – jest też ograniczenie wydatków socjalnych. Zawężenie świadczeń i skierowanie ich do najbardziej potrzebujących.
Kolejnym ważnym zaleceniem jest kontynuacja programu prywatyzacji - nawet jeśli warunki rynkowe będą mniej sprzyjające, oraz dokończenie reformy emerytalnej.
Źródło: ekonomia24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA