fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mieszkaniowe

Nowe mieszkania - gdzie szukać wielkich metraży

W inwestycji Apartamenty Wilanowska II największe mieszkanie ma 168 mkw.
Materiały Inwestora
Lokali o powierzchni ponad 100 metrów deweloperzy budują mało, bo i chętnych na nie jest niewielu. Ceny za mkw. takich mieszkań wahają się od 6,2 tys. zł na Bielanach do 16 tys. zł na Mokotowie i 20 tys. zł na Śródmieściu
Paweł Moszczyński z portalu RynekPierwotny.com komentuje, że największe mieszkania dostępne dziś na rynku nie są o wiele mniejsze od tych sprzed kryzysu, kiedy to oferowano lokale powyżej 300 mkw.
– Dziś największy apartament w ofercie deweloperów w Warszawie ma 324 mkw. – podaje Moszczyński. – Tym, co najbardziej zmieniło się po kryzysie, jest liczba takich mieszkań w ofercie oraz średnia powierzchnia lokali czteropokojowych lub większych. Teraz na stołecznym rynku pierwotnym mamy niespełna 160 mieszkań powyżej 150 mkw. To kilkakrotnie mniej niż przed trzema laty, kiedy to mogliśmy wybierać spośród prawie 600 takich lokali. Oferowane dziś nowe mieszkanie z czterema pokojami ma średnio 89 mkw., podczas gdy przed kilkoma laty było to prawie 100 mkw. – wylicza analityk.

Oferta dla nielicznych

Mieszkanie o powierzchni 324 mkw. znajdziemy w gotowym etapie inwestycji Apartamenty Wilanowska I przy al. Wilanowskiej. Cena: 12 tys. zł za mkw.
Z kolei w nowo rozpoczętej części tego projektu największy lokal ma 168 mkw. – Różnica jest spora – przyznaje Remigiusz Rogowski, prezes Rogowski Development. – W tym nowym etapie zaprojektowaliśmy metraże cieszące się największą popularnością wśród klientów – tłumaczy.
W inwestycji 19. Dzielnica, którą przy ul. Kolejowej prowadzi Pro-Urba, największe, pięciopokojowe mieszkania mają ok. 113 mkw. Ceny dużych lokali (od 90 mkw.) wahają się tu od 9,1 do 13 tys. zł za mkw.
– W kryzysie z reguły sprzedają się małe mieszkania. Jednak wielkość budowanych lokali zależy nie tyle od sytuacji rynkowej, ile charakteru inwestycji i jej lokalizacji – ocenia Katarzyna Kajak z firmy Pro-Urba.
Michał Okoń z Marvipolu ocenia z kolei, że ludzie chcą mieszkać w coraz większych mieszkaniach, dlatego udział takich lokali w rynku będzie rósł. Największe mieszkania, jakie Marvipol oferuje w projekcie Apartamenty Mokotów Park przy ul. Bernardyńskiej, mają ponad 180 mkw. Ceny: 7,99 – 8,45 tys. zł za mkw.
Marcin Wolski ze spółki Robyg uważa z kolei, że liczba dużych mieszkań na rynku maleje. – Przyczyną jest m.in. nieufność banków wobec kosztownych projektów oraz niska rentowność inwestycji w duże apartamenty – tłumaczy Marcin Wolski. – Duże lokale sprzedają się długo, penthouse'y nawet kilka lat – dodaje. W City Apartments przy ul. Rydygiera Robyg oferuje 104 – 153-metrowe apartamenty w cenie 10 tys. zł za mkw.
Tomasz Panabażys z J.W. Construction Holding przyznaje, że większe lokale właściciela szukają najdłużej, bo liczba klientów, którzy mogą sobie pozwolić na taki zakup, jest niewielka. Największe mieszkania w inwestycji Oxygen przy ulicy Wroniej mają prawie 148 mkw. J.W. Construction wycenił je na 7,7 tys. zł za mkw.
Według Iwony Pasterskiej z Budimeksu Nieruchomości mieszkania czteropokojowe i większe są dobrym rozwiązaniem dla rodzin z dziećmi. W ofercie Budimeksu znajdziemy kilkadziesiąt cztero- i pieciopokojowych lokali. Większość jest jeszcze w budowie. W najnowszym projekcie Budimeksu, na osiedlu Gocławska na Pradze-Południe, największe mieszkanie ma 95 mkw. Ceny zaczynają się tu od 5,9 tys. zł. Z kolei w trzecim etapie Apartamentów Murano na Śródmieściu najdroższy, ponad 150-metrowy apartament na 17. piętrze wieży kosztuje ok. 3 mln zł.
Pięciopokojowe lokale o powierzchni od 107 mkw. znajdziemy też na Osiedlu Wólczyńska. Ceny: 6,2 – 6,5 tys. zł za mkw.

Chcą więcej pokoi

Andrzej Gutowski z Ronson Development ocenia, że w czasach utrudnionego dostępu do finansowania klienci szukają mieszkań o większej liczbie pokoi, ale na możliwie najmniejszym metrażu. – W czasach najlepszej prosperity mieszkania powyżej 100 mkw. stanowiły nie więcej niż 10 proc. wszystkich lokali w projekcie. Dziś odsetek dużych lokali w nowych inwestycjach to ok. 3 – 5 proc. W nowo projektowanych inwestycjach może być on jeszcze mniejszy. Takie lokale mogą się nawet w ogóle nie pojawić – ocenia Andrzej Gutowski. Są oczywiście wyjątki: w bardziej ekskluzywnych projektach duże mieszkania mogą stanowić nawet 25 – 30 proc. 136 mkw. ma największe mieszkanie w Gemini II, inwestycji prowadzonej przez Ronson Development przy al. KEN. Cena mkw. lokalu: 8,6 tys. zł.
Z kolei w projekcie Grazioso Apartamenty firmy Eko-Park, realizowanym przy ul. Chodkiewicza, największe mieszkania mają 187 mkw. Średnia cena za mkw.: 16 tys. zł. – Kryzys nie ma większego wpływu na popyt na duże lokale w naszym projekcie. Dlatego w nowej inwestycji wprowadziliśmy analogiczne do wcześniejszych wielkości – podkreśla Barbara Klassek z Eko-Parku. Z kolei największe mieszkania zaplanowane przez Red Real Estate Development w trzecim etapie osiedla Alpha przy ul. Skoroszewskiej mają 85 mkw. Według Teresy Witkowskiej z Red Real Estate Development większych mieszkań będzie na rynku coraz mniej, bo klientom trudniej zdobyć na nie finansowanie.

Ile za metr dużego lokalu od dewelopera

? Oxygen, J.W. Construction, ul. Wronia, 147,6 mkw., 7,7 tys. zł
? 19. Dzielnica, Pro-Urba, ul. Kolejowa, 113 mkw., od 9,1 tys. zł
? Osiedle Wólczyńska, Budimex Nieruchomości, ul. Wólczyńska, od 107 mkw., od 6,2 tys. zł
? Apartamenty Mokotów Park, Marvipol, ul. Bernardyńska, 180,4 mkw., od 7,99 tys. zł
? Osiedle Lazurowa, PBM Południe Development, ul. Batalionów Chłopskich, 162 mkw., 6,2 tys. zł
? City Apartments, Robyg, ul. Rydygiera, 153 mkw., 10 tys. zł
? Apartamenty Wilanowska I, Rogowski Development, al. Wilanowska, 324 mkw., 12 tys. zł
? Gemini II, Ronson Development, al. KEN, 136 mkw., 8,6 tys. zł.
? Grazioso Apartamenty, Eko-Park, ul. Chodkiewicza, 187 mkw., średnia cena: 16 tys. zł
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA