fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Płace

Można wręczyć więcej niż jedno wymówienie

- Pod koniec września br. wymówiliśmy warunki pracy i płacy całej załodze. Ale z jednym z pracowników, którego dotyczy trzymiesięczny okres wymówienia, chcielibyśmy rozwiązać umowę definitywnie z uwagi na jego zachowanie w ostatnim czasie i utratę zaufania. Do tej pory podwładny nie wypowiedział się co do zaproponowanych nowych warunków pracy i płacy. Czy mimo to wypowiedzenie definitywne będzie skuteczne?
Wymówienie umowy o pracę będzie skuteczne, jeśli pracownik zgodzi się na przyjęcie zmienionych warunków pracy. Zgodę wyrazi, jeśli do upływu połowy okresu wymówienia (tj. do połowy listopada) nie złoży oświadczenia o odrzuceniu proponowanych warunków pracy.
Wówczas drugie, definitywne wymówienie przyniesie skutek w postaci rozwiązania stosunku pracy z upływem jego okresu. Jeśli pracownik otrzyma je jeszcze w listopadzie, to stosunek pracy rozwiąże się z końcem lutego 2012.
Jednak w sytuacji, gdyby podwładny złożył oświadczenie o odmowie przyjęcia nowych warunków pracy (a ma na to jeszcze kilka dni), wymówienie zmieniające stanie się definitywne i to z jego upływem (tj. z końcem grudnia) rozwiąże się umowa o pracę (art. 42 § 3 kodeksu pracy).
Stanie się tak dlatego, że okres tego wymówienia skończy się wcześniej niż tego wręczonego później. Późniejsze wymówienie będzie więc bezprzedmiotowe.
 
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA